W tym numerze
Funkcja Artykuł
Innowacje dla zrównoważonej produkcji żywności
Ostatnie wydarzenia
Pierwsze szkolenia TRADEIT we Włoszech dotyczące bezpieczeństwa i etykietowania żywności
Jak irlandzki piekarz skorzystał na brokerage-event TRADEIT
Aktualności
Taste of Science – e-magazyn producentów żywności sektora MŚP
Tradycyjne Producent Żywności
„Innowacja może karmić tradycję – obydwie muszą żyć razem”
Jak irlandzki piekarz skorzystał na brokerage-event TRADEIT
by Helena McMahon
 

Paddy Barry z Barry's Bakery Ireland uczestniczył w brokerage-event TRADEIT poświęconym zrównoważonemu rozwojowi, które odbywało się równolegle do wydarzeń podczas Anuga FoodTec w Kolonii.  Dla Paddy'ego Barry'ego wydarzenie to okazało się niezwykle użyteczne, jeśli chodzi o inicjowanie dyskusji i spotkań z dostawcami technologii. – Ogólnie, było to dla mnie wspaniałe doświadczenie, zyskałem nowe informacje techniczne, kontakty biznesowe i znajomych.

Barry's Bakery została założona w 1925 roku w Tralee w hrabstwie Kerry. Rodzina ta prowadzi firmę, która dystrybuuje pieczywo i wyroby cukiernicze wśród lokalnej i regionalnej ludności, dostarcza swoje produkty również do supermarketów.  Szczególną sławą cieszy się klasyczny, obecny od zawsze Barry’s Sliced Pan (rodzaj chleba krojonego). W swojej działalności Barry's stara się wykorzystywać tradycyjne, naturalne przepisy doskonalone przez pokolenia, odpowiadając jednocześnie na zmieniający się popyt, gusta i kwestie związane ze zdrowiem, aby móc opracowywać nowe produkty i ich warianty. Ten zrównoważony rozwój stanowi kluczowy aspekt działalności piekarni zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia – zmotywował również Paddy'ego do uczestnictwa w brokerage-event poświęconemu tej tematyce.

Podczas dyskusji po tym wydarzeniu Paddy poinformował, że prezentacje były „niezwykle interesujące i przydatne”. Odwiedzanie stanowisk związanych z daną branżą drugiego dnia brokerage-event było „najlepszą częścią – obserwowanie technologii «w akcji» pozwoliło wyjaśnić, jak systemy te mogą być stosowane w piekarni”.

Choć Paddy był świadom wyzwań, które pociągają za sobą unowocześnienia dla piekarni rzemieślniczych takich jak Barry's Bakery, w szczególności „koszty wdrażania w niektórych przypadkach mogłyby okazać się zaporowe”. Ponadto „regulacje to kolejna przeszkoda na drodze do integracji nowych technologii, ponieważ nowe systemy mogłyby przysporzyć dodatkowych kosztów”, poza wydatkami inwestycyjnymi.

Na targach „ANUGA FoodTec MŚP można było zobaczyć działanie nowatorskich systemów przetwarzania żywności”. Chociaż większość systemów pokazanych podczas targów nie dotyczyła obszaru działalności Barry's Bakery, Paddy, ku swojemu zdziwieniu, odkrył, że wystawcy dysponowali portfolio technologii dla MŚP produkujących żywność na mniejszą skalę, których przedstawicieli nie było na targach. Tak naprawdę wiele firm tworzy sprzęt na specjalne zamówienie producentów żywności na małą skalę, choć problemem zawsze pozostaje koszt takich urządzeń.

Podczas tych dwóch dni przedstawiono, udostępniono i omówiono ogromną ilość informacji. Równie wiele korzyści i nawet lepsze podstawy do działania dało nawiązanie nowych kontaktów i udostępnianie informacji w rozmowach za pośrednictwem brokerage-meetings B2Match i możliwości zawierania partnerstw będących częścią harmonogramu wydarzenia.  TRADEIT będzie kontynuować współpracę z Barry's Bakery.

Email Software by Newsweaver