W tym numerze
Funkcja Artykuł
Misje MSP — już wkrótce w lokalnych centrach TRADEIT
Sukces zrównoważonego rozwoju w Berlinie
Jak znaleźć czas na podejmowanie działań z myślą o przyszłości
Wędliny, akredytacja bezpieczeństwa żywności, aktualne trendy w sektorze piekarniczym, badanie mleka oraz infrastruktura mediów społecznościowych
Misje w fazie rozwoju
Misje MSP — już wkrótce w lokalnych centrach TRADEIT
Misje to coś więcej niż tylko okazja do nawiązania nowych kontaktów. Ich głównym celem jest rozwiązywanie rzeczywistym problemów.
by Joan Lockyer
 

Projekt TRADEIT z powodzeniem działa już od dwóch lat. Przez ten czas jednym z jego głównych celów było wspieranie rozwoju i konkurencyjności sektora MSP poprzez efektywne wykorzystywanie technologii. Zważywszy na fakt, że nasza działalność dotyczy firm zajmujących się tradycyjną produkcją nabiału, mięsa i pieczywa, jest to nie lada wyzwanie.

Przez cały ten czas rozmawialiśmy z przedstawicielami wielu małych i średnich firm. Ponad 700 z nich wzięło udział w wydarzeniach TRADEIT, a jeszcze więcej nawiązało z nami kontakt za pośrednictwem centrów lub zasięgnęło porady naszych ekspertów. Celem tego nieustającego dialogu było wspieranie procesu wdrażania innowacji oraz nowatorskich praktyk przez producentów żywności o głęboko zakorzenionych tradycjach. Zestawienie obok siebie słów „tradycja” i „innowacje” wiąże się jednak z dwoma głównymi problemami. Pierwszym z nich jest daleko idące przywiązanie do tradycyjnych metod wytwarzania produktów, zgodnie z którym to właśnie ręczny charakter produkcji pozwala nazwać cały proces „tradycyjnym” czy też „rzemieślniczym”. Drugi z problemów to założenie, że innowacyjność musi opierać się o technologię, podczas gdy mianem innowacji możemy tak naprawdę określić każde rozwiązanie nowe dla danej osoby — a nie dla całego świata — w tym nowe produkty, procesy lub usługi. Wpływ innowacji na rzemieślniczą działalność gospodarczą może być niezwykle duży i wysoce zróżnicowany. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie innowacje odbiją się w negatywny sposób na samej istocie procesu oraz nie zawsze będą stały w sprzeczności z kodeksem etyki producentów.

W TRADEIT od zawsze kładliśmy największy nacisk na pozyskiwanie informacji o potrzebach firm — a nie na mówienie im, co powinny robić. W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziliśmy serię ćwiczeń konsultacyjnych, w których prosiliśmy przedstawicieli firm o podzielenie się informacjami na temat ich potrzeb biznesowych oraz określenie, jakie czynniki mogłyby w największym stopniu przyczynić się do ich potencjalnego rozwoju. Początkowo do tego celu służyła nam ankieta internetowa oraz dyskusje i warsztaty prowadzone w małych grupach.

Po części w odpowiedzi na powyższe działania konsultacyjne, a po części w oparciu o naszą wiedzę na temat panujących trendów (takich jak produkcja żywności bezglutenowej w sektorze piekarniczym) przygotowaliśmy serię spotkań kooperacyjnych. Łącznie odbyło się sześć spotkań opartych o wiedzę naszych centrów dedykowanych dla poszczególnych sektorów. Celem trzech spotkań było wyjście naprzeciw potrzebom międzysektorowym związanym ze zrównoważonym rozwojem, opakowaniami i bezpieczeństwem żywności. Pozostałe trzy spotkania dotyczyły trzech głównych kategorii produktów: nabiału, mięsa i pieczywa.

Spotkania kooperacyjne pozwoliły zbliżyć ze sobą dostawców wiedzy i technologii oraz firmy z sektora MSP w ściśle określonym kontekście. Dzięki nim przedsiębiorcy byli w stanie rozwiązać zidentyfikowane przez siebie problemy technologiczne i podjąć dyskusję z doradcami lokalnych centrów. Indywidualne rozmowy stanowiące jeden z głównych elementów spotkań pozwoliły na szczegółowe omówienie zagadnień i nawiązanie kontaktów pomiędzy producentami i dostawcami rozwiązań technologicznych. To jednak nie jedyny z zastosowanych sposobów rozwiązywania problemów. W TRADEIT jesteśmy świadomi, że wiedza jest często przekazywana bez udziału technologii — w oparciu o wzajemne kontakty rzemieślników. Wiemy też, że przedstawiciele tej samej branży mają zwyczaj omawiać poszczególne wyzwania i problemy w ściśle określonym kontekście. Często posiadają przy tym głęboką wiedzę na temat danego sektora, zdobytą dzięki ciężkiej pracy. Pozyskanie takiej wiedzy może nieść znacznie większe korzyści niż korzystanie z jakichkolwiek innych źródeł teoretycznego lub praktycznego wsparcia.

Nasze badania i doświadczenie podpowiadają nam także, że rozwiązania problemów, z jakimi mierzą się rzemieślnicy, związane są częściej z zarządzaniem i miękkimi umiejętnościami niż z samymi produktami. Producenci mogą na przykład potrzebować pomocy w przygotowaniu strategii promocji na potrzeby mediów społecznościowych bądź w zarządzaniu pracownikami lub finansami. Istnieje również wiele problemów związanych z łańcuchem dostaw i dystrybucji, które mogą wpłynąć nie tylko na pojedynczego producenta, lecz także na cały sektor w danym regionie lub na przedstawicieli kilku różnych sektorów.

Końcowy etap projektu TRADEIT (w ostatnim roku jego trwania) stanowią Misje MSP — formalne działania, których zadaniem jest wspierać proces przekazywania innowacji. Misje są organizowane w dziewięciu regionalnych centrach. Każda z nich skupia się wokół potrzeb lokalnych przedstawicieli sektora MSP. Szczegółowe informacje na temat Misji można znaleźć na stronie internetowej projektu TRADEIT oraz w artykułach dostępnych w tym biuletynie. Niektóre z Misji nadal trwają, dlatego wciąż dobrym pomysłem jest nawiązanie kontaktu z lokalnym centrum, aby poinformować o swoim zainteresowaniu wydarzeniem lub zasugerować temat Misji, który może być odpowiedni dla danego sektora lub producenta.

Celem Misji jest zbliżenie do siebie przedsiębiorców, których spotyka wspólny problem — tak aby sprostać mu z pomocą osób dysponujących odpowiednim rozwiązaniem lub przynajmniej zbliżyć się do podjęcia właściwych kroków. Artykuły zawarte w tym biuletynie opisują kilka typów planowanych Misji, które będą przybierać rozmaite formy. W ostatnim czasie w dość luźny sposób wydzieliliśmy także trzy typy Misji — mikro, mezo i makro — w oparciu o ich cel oraz skalę.

Misje mikro mogą obejmować niewielkie grupy producentów (mniej niż 10) z danego regionu lub sektora, którzy mierzą się z tym samym problemem. Tego typu Misje skupiają się w głównej mierze na dyskusji okrągłego stołu, prowadzonej przy współudziale doradcy danego centrum oraz wspieranej przez ekspertów dysponujących wiedzą na temat omawianego problemu. Misje w skali mikro mogą być niezbędne w celu zbadania szerszego środowiska rzemieślników w regionach właściwych dla niektórych centrów.

Misje mezo mogą być prowadzone na większą skalę (od 10 do 20 uczestników), a ich celem jest rozwiązywanie problemów bardziej ogólnych bądź spotykanych na szerszą skalę w danym regionie lub sektorze. Założeniem tego typu wydarzeń jest wyszukiwanie rozwiązań na skalę regionalną, a nie w odniesieniu do poszczególnych produktów lub sektorów.

Misje makro mogą dotyczyć całej branży oraz producentów prowadzących działalność na szerszą skalę. Opierają się one na założeniu, że sektor MSP reprezentuje szeroki wachlarz firm, które mogą (w niektórych przypadkach) zatrudniać wiele osób i dysponować złożoną infrastrukturą. Mimo iż dla niektórych zwrot „rzemieślnik” może już nie mieć zastosowania przy tej skali działalności, jesteśmy świadomi problemów, jakim muszą stawiać czoła producenci średniej wielkości. Uważamy, że te problemy również wymagają rozwiązania, a pozyskane w ten sposób cenne doświadczenie może przysłużyć się także mniejszym producentom. Misje makro mogą dotyczyć określonego sektora lub grupy przedsiębiorców — niezależnie od skali prowadzonej przez nich produkcji.

Pojęcie Misji wpisuje się w model SBTTR (ang. Small Business Technology Transfer and Research — opracowywanie i przekazywanie technologii w sektorze małych firm) wdrożony w obrębie sieci TRADEIT. Model ten obejmuje pięć etapów mających za zadanie wspierać proces przekazywania wiedzy i innowacji w sektorze MSP (model w załączniku), aby zwiększać jego całkowitą konkurencyjność. Zadaniem Misji jest wspieranie etapu 4. i 5. tego procesu poprzez udzielanie firmom z sektora MSP pomocy w wyszukiwaniu rozwiązań oraz radzeniu sobie z zawiłościami umownymi związanymi z zabezpieczaniem i wdrażaniem nowych technologii. Misje sprawdzają się również w przypadku, gdy dany przedsiębiorca dysponuje już określonym innowacyjnym rozwiązaniem, jednak pragnie uzyskać pomoc w procesie ochrony swojej własności intelektualnej.

Podsumowując, celem Misji prowadzonych w ramach projektu TRADEIT jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się tradycyjną produkcją nabiału, mięsa i pieczywa. Misje będą prowadzone w obrębie całej sieci TRADEIT, pozwalając na uzyskanie dostępu do specjalistycznej wiedzy i wsparcia w procesie rozwiązywania problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. To zbyt cenna okazja, aby przejść obok niej obojętnie.

Email Software by Newsweaver