W tym numerze
Funkcja Artykuł
Wniosek 1: należy uczyć się zarówno od siebie nawzajem, jak i od ekspertów.
Wniosek 2: warto rozważyć korzyści płynące z połączenia spotkania z dużym międzynarodowym wydarzeniem.
Wniosek 3: należy zachować naturalne podejście i przekazywać odbiorcom najważniejsze informacje.
Wniosek 4: warto wykorzystywać posiadane sieci.
Wniosek 5: dużą wartość mają wycieczki i praktyczne prezentacje
Wniosek 1: należy uczyć się zarówno od siebie nawzajem, jak i od ekspertów.
Piekarnictwo: spotkanie kooperacyjne z aspektem praktycznym
 

Spotkanie kooperacyjne dla branży piekarniczej było pierwszym z naszych wydarzeń tematycznych. Odbyło się w Poczdamie w Niemczech w dniach 6 i 7 listopada 2014 r.  W spotkaniu wzięli udział wiodący przedstawiciele branży, skupiając się na jej aspekcie rzemieślniczym i tradycyjnym. W czasie wydarzenia uczestniczyliśmy w prezentacjach, wystawach, warsztatach i dyskusjach umożliwiających nawiązanie kontaktów. Celem spotkania było wykorzystanie informacji pozyskanych na początku projektu TRADEIT za pomocą ankiety identyfikującej istniejące potrzeby i bariery. W czasie samego wydarzenia skupiliśmy się na problemach charakterystycznych dla sektora piekarniczego.

Poruszone tematy i najważniejsze problemy
Zadaniem projektu TRADEIT jest wyjście naprzeciw potrzebom producentów żywności oraz stowarzyszeń i sieci branżowych na poziomie regionalnym. Realizacja tego zadania polega na przekazywaniu wiedzy i dostarczaniu rozwiązań technologicznych, zdolnych rozwiązać problemy zidentyfikowane w poszczególnych sektorach.  Wiodącym partnerem TRADEIT w sektorze piekarniczym jest instytut ILU. Jego rozległa wiedza na temat sektora, a także ścisła współpraca z partnerami TRADEIT oraz małymi i średnimi piekarniami pozwoliły poruszyć następujące tematy w ramach prowadzonego projektu:

  • Zmiana wizerunku piekarza
  • Rozwój produktów
  • Możliwości rozwoju produktów w kategorii zdrowego pieczywa
  • Wzbogacanie produktów w białka
  • Zarządzanie alergenami
  • Produkty bezglutenowe
  • Bezpieczeństwo żywności
  • Wydłużony przemiał ziarna

W oparciu o te tematy opracowano program wydarzenia, który pozwolił jego uczestnikom:

  • Pozyskać informacje oraz podzielić się najnowszymi przemyśleniami na temat przyszłości piekarnictwa rzemieślniczego
  • Wziąć udział w 20-minutowych, skoncentrowanych spotkaniach sprzyjających nawiązaniu kontaktów
  • Poznać najważniejszych graczy w dziedzinie badań i rozwoju, dostarczających usługi oraz technologie małym i średnim producentom tradycyjnego nabiału, mięsa i pieczywa
  • Wyszukać rozwiązania i złożyć oferty, tj. zidentyfikować i poznać organizacje poszukujące lub oferujące rozwiązania wychodzące naprzeciw określonym problemom
  • Pozyskać wiedzę ze studiów przypadku i przykładów najlepszych praktyk w dziedzinie rozwoju partnerstwa innowacyjnego
  • Poznać potencjalnych partnerów i/lub dostawców technologii w czasie wstępnie zaplanowanych spotkań kooperacyjnych
  • Wziąć udział w praktycznej sesji pieczenia z udziałem rzemieślników z całej Europy

Najważniejszy wniosek
To spotkanie odniosło sukces na wielu płaszczyznach. Najważniejszym wnioskiem, jaki z niego wynieśliśmy, były liczne korzyści płynące z praktycznego angażowania uczestników we wszelkie prowadzone działania.

Sesja praktyczna miała na celu zbudować silniejsze relacje pomiędzy piekarzami, pozwalając im dzielić się wskazówkami i doświadczeniem. W sesji udział wzięli rzemieślnicy z całej Europy (z Polski, Hiszpanii, Portugalii, Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch), aby wspólnie zająć się wypiekiem od strony praktycznej.



Warsztaty zyskały popularność nie tylko wśród przedstawicieli małych i średnich firm, lecz także wśród instytutów badawczych i dostawców technologii zainteresowanych pokazem. Po zakończeniu warsztatów niektórzy z uczestników zwrócili się do organizatorów z prośbą o udostępnienie przepisów na produkty zaprezentowane w czasie sesji.

Uczestnicy spotkania zostali również oprowadzeni po terenie zakładów IGV. Celem tej wizyty było zaprezentowanie niektórych spośród technologii i innowacji wdrażanych w IGV, a także udzielenie odpowiedzi na pytania i wątpliwości, jakie uczestnicy mogli kierować do ekspertów firmy.

Newsletter Marketing Powered by Newsweaver