Feature Article
Informacje na temat Misji MSP
by Joan Lockyer
 

Misje MSP odgrywają ważną rolę w procesie pomyślnego wdrażania projektu TRADEIT i jego celów. Stanowią one serię działań podejmowanych przez centra regionalne i dedykowane dla poszczególnych sektorów. Ich celem jest podkreślenie chęci rozwiązywania problemów związanych z technologią i innowacjami, z jakimi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa.

W tej edycji biuletynu omówimy serię wydarzeń organizowanych obecnie w ramach Misji MSP w sieci TRADEIT. Zaczniemy od opisania pozycji Misji w skali całej strategii, a następnie szczegółowo omówimy niektóre z nich — zarówno te zakończone, jak i planowane, w których wciąż można (i warto) wziąć udział.


Nadchodzące wydarzenia
Traditional Baking in Europe - Learning from Each Other
April 11th/12th 2016,Bragança, Portugal
 
iStock_000030565070Small.jpg

Adding Specialness to the Artisan Baking, Power of Place & Heritage

Instituto Politécnico de Braganca & Pão de Gimonde Bakery, Bragança, Portugal, April 11th/12th 2016

At this unique event, the TRADEIT Network will bring together bakers from across Europe to participate in a hands-on workshop in the renowned bakery of Pão de Gimonde in Bragança, Portugal. Through a vibrant program of activities, participants will get the opportunity to learn about European traditional breads share experiences and insights on ingredients, baking methods and explore the role of innovation in the future the traditional and craft bakeries. Over the two-day event, bakers will bake, explore new market areas, investigate new ingredients, develop recipes and expand their bakery repertoire.


Practical Bakery Demonstration for Traditional SMEs with renowned US baker Mitch Stam
IT Tralee, Co. Kerry
Date: May 10th 2016  
Title: Practical Bakery Demonstration for Traditional SMEs with renowned US baker Mitch Stam
Location: IT Tralee, Co. Kerry

More information e-mail Michael Gleeson

Funkcja Artykuł
Misje MSP — już wkrótce w lokalnych centrach TRADEIT
Misje to coś więcej niż tylko okazja do nawiązania nowych kontaktów. Ich głównym celem jest rozwiązywanie rzeczywistym problemów.
by Joan Lockyer
 

Projekt TRADEIT z powodzeniem działa już od dwóch lat. Przez ten czas jednym z jego głównych celów było wspieranie rozwoju i konkurencyjności sektora MSP poprzez efektywne wykorzystywanie technologii. Zważywszy na fakt, że nasza działalność dotyczy firm zajmujących się tradycyjną produkcją nabiału, mięsa i pieczywa, jest to nie lada wyzwanie.


Projekt TRADEIT z powodzeniem działa już od dwóch lat. Przez ten czas jednym z jego głównych celów było wspieranie rozwoju i konkurencyjności sektora MSP poprzez efektywne wykorzystywanie technologii. Zważywszy na fakt, że nasza działalność dotyczy firm zajmujących się tradycyjną produkcją nabiału, mięsa i pieczywa, jest to nie lada wyzwanie.

Przez cały ten czas rozmawialiśmy z przedstawicielami wielu małych i średnich firm. Ponad 700 z nich wzięło udział w wydarzeniach TRADEIT, a jeszcze więcej nawiązało z nami kontakt za pośrednictwem centrów lub zasięgnęło porady naszych ekspertów. Celem tego nieustającego dialogu było wspieranie procesu wdrażania innowacji oraz nowatorskich praktyk przez producentów żywności o głęboko zakorzenionych tradycjach. Zestawienie obok siebie słów „tradycja” i „innowacje” wiąże się jednak z dwoma głównymi problemami. Pierwszym z nich jest daleko idące przywiązanie do tradycyjnych metod wytwarzania produktów, zgodnie z którym to właśnie ręczny charakter produkcji pozwala nazwać cały proces „tradycyjnym” czy też „rzemieślniczym”. Drugi z problemów to założenie, że innowacyjność musi opierać się o technologię, podczas gdy mianem innowacji możemy tak naprawdę określić każde rozwiązanie nowe dla danej osoby — a nie dla całego świata — w tym nowe produkty, procesy lub usługi. Wpływ innowacji na rzemieślniczą działalność gospodarczą może być niezwykle duży i wysoce zróżnicowany. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie innowacje odbiją się w negatywny sposób na samej istocie procesu oraz nie zawsze będą stały w sprzeczności z kodeksem etyki producentów.

W TRADEIT od zawsze kładliśmy największy nacisk na pozyskiwanie informacji o potrzebach firm — a nie na mówienie im, co powinny robić. W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziliśmy serię ćwiczeń konsultacyjnych, w których prosiliśmy przedstawicieli firm o podzielenie się informacjami na temat ich potrzeb biznesowych oraz określenie, jakie czynniki mogłyby w największym stopniu przyczynić się do ich potencjalnego rozwoju. Początkowo do tego celu służyła nam ankieta internetowa oraz dyskusje i warsztaty prowadzone w małych grupach.

Po części w odpowiedzi na powyższe działania konsultacyjne, a po części w oparciu o naszą wiedzę na temat panujących trendów (takich jak produkcja żywności bezglutenowej w sektorze piekarniczym) przygotowaliśmy serię spotkań kooperacyjnych. Łącznie odbyło się sześć spotkań opartych o wiedzę naszych centrów dedykowanych dla poszczególnych sektorów. Celem trzech spotkań było wyjście naprzeciw potrzebom międzysektorowym związanym ze zrównoważonym rozwojem, opakowaniami i bezpieczeństwem żywności. Pozostałe trzy spotkania dotyczyły trzech głównych kategorii produktów: nabiału, mięsa i pieczywa.

Spotkania kooperacyjne pozwoliły zbliżyć ze sobą dostawców wiedzy i technologii oraz firmy z sektora MSP w ściśle określonym kontekście. Dzięki nim przedsiębiorcy byli w stanie rozwiązać zidentyfikowane przez siebie problemy technologiczne i podjąć dyskusję z doradcami lokalnych centrów. Indywidualne rozmowy stanowiące jeden z głównych elementów spotkań pozwoliły na szczegółowe omówienie zagadnień i nawiązanie kontaktów pomiędzy producentami i dostawcami rozwiązań technologicznych. To jednak nie jedyny z zastosowanych sposobów rozwiązywania problemów. W TRADEIT jesteśmy świadomi, że wiedza jest często przekazywana bez udziału technologii — w oparciu o wzajemne kontakty rzemieślników. Wiemy też, że przedstawiciele tej samej branży mają zwyczaj omawiać poszczególne wyzwania i problemy w ściśle określonym kontekście. Często posiadają przy tym głęboką wiedzę na temat danego sektora, zdobytą dzięki ciężkiej pracy. Pozyskanie takiej wiedzy może nieść znacznie większe korzyści niż korzystanie z jakichkolwiek innych źródeł teoretycznego lub praktycznego wsparcia.

Nasze badania i doświadczenie podpowiadają nam także, że rozwiązania problemów, z jakimi mierzą się rzemieślnicy, związane są częściej z zarządzaniem i miękkimi umiejętnościami niż z samymi produktami. Producenci mogą na przykład potrzebować pomocy w przygotowaniu strategii promocji na potrzeby mediów społecznościowych bądź w zarządzaniu pracownikami lub finansami. Istnieje również wiele problemów związanych z łańcuchem dostaw i dystrybucji, które mogą wpłynąć nie tylko na pojedynczego producenta, lecz także na cały sektor w danym regionie lub na przedstawicieli kilku różnych sektorów.

Końcowy etap projektu TRADEIT (w ostatnim roku jego trwania) stanowią Misje MSP — formalne działania, których zadaniem jest wspierać proces przekazywania innowacji. Misje są organizowane w dziewięciu regionalnych centrach. Każda z nich skupia się wokół potrzeb lokalnych przedstawicieli sektora MSP. Szczegółowe informacje na temat Misji można znaleźć na stronie internetowej projektu TRADEIT oraz w artykułach dostępnych w tym biuletynie. Niektóre z Misji nadal trwają, dlatego wciąż dobrym pomysłem jest nawiązanie kontaktu z lokalnym centrum, aby poinformować o swoim zainteresowaniu wydarzeniem lub zasugerować temat Misji, który może być odpowiedni dla danego sektora lub producenta.

Celem Misji jest zbliżenie do siebie przedsiębiorców, których spotyka wspólny problem — tak aby sprostać mu z pomocą osób dysponujących odpowiednim rozwiązaniem lub przynajmniej zbliżyć się do podjęcia właściwych kroków. Artykuły zawarte w tym biuletynie opisują kilka typów planowanych Misji, które będą przybierać rozmaite formy. W ostatnim czasie w dość luźny sposób wydzieliliśmy także trzy typy Misji — mikro, mezo i makro — w oparciu o ich cel oraz skalę.

Misje mikro mogą obejmować niewielkie grupy producentów (mniej niż 10) z danego regionu lub sektora, którzy mierzą się z tym samym problemem. Tego typu Misje skupiają się w głównej mierze na dyskusji okrągłego stołu, prowadzonej przy współudziale doradcy danego centrum oraz wspieranej przez ekspertów dysponujących wiedzą na temat omawianego problemu. Misje w skali mikro mogą być niezbędne w celu zbadania szerszego środowiska rzemieślników w regionach właściwych dla niektórych centrów.

Misje mezo mogą być prowadzone na większą skalę (od 10 do 20 uczestników), a ich celem jest rozwiązywanie problemów bardziej ogólnych bądź spotykanych na szerszą skalę w danym regionie lub sektorze. Założeniem tego typu wydarzeń jest wyszukiwanie rozwiązań na skalę regionalną, a nie w odniesieniu do poszczególnych produktów lub sektorów.

Misje makro mogą dotyczyć całej branży oraz producentów prowadzących działalność na szerszą skalę. Opierają się one na założeniu, że sektor MSP reprezentuje szeroki wachlarz firm, które mogą (w niektórych przypadkach) zatrudniać wiele osób i dysponować złożoną infrastrukturą. Mimo iż dla niektórych zwrot „rzemieślnik” może już nie mieć zastosowania przy tej skali działalności, jesteśmy świadomi problemów, jakim muszą stawiać czoła producenci średniej wielkości. Uważamy, że te problemy również wymagają rozwiązania, a pozyskane w ten sposób cenne doświadczenie może przysłużyć się także mniejszym producentom. Misje makro mogą dotyczyć określonego sektora lub grupy przedsiębiorców — niezależnie od skali prowadzonej przez nich produkcji.

Pojęcie Misji wpisuje się w model SBTTR (ang. Small Business Technology Transfer and Research — opracowywanie i przekazywanie technologii w sektorze małych firm) wdrożony w obrębie sieci TRADEIT. Model ten obejmuje pięć etapów mających za zadanie wspierać proces przekazywania wiedzy i innowacji w sektorze MSP (model w załączniku), aby zwiększać jego całkowitą konkurencyjność. Zadaniem Misji jest wspieranie etapu 4. i 5. tego procesu poprzez udzielanie firmom z sektora MSP pomocy w wyszukiwaniu rozwiązań oraz radzeniu sobie z zawiłościami umownymi związanymi z zabezpieczaniem i wdrażaniem nowych technologii. Misje sprawdzają się również w przypadku, gdy dany przedsiębiorca dysponuje już określonym innowacyjnym rozwiązaniem, jednak pragnie uzyskać pomoc w procesie ochrony swojej własności intelektualnej.

Podsumowując, celem Misji prowadzonych w ramach projektu TRADEIT jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się tradycyjną produkcją nabiału, mięsa i pieczywa. Misje będą prowadzone w obrębie całej sieci TRADEIT, pozwalając na uzyskanie dostępu do specjalistycznej wiedzy i wsparcia w procesie rozwiązywania problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. To zbyt cenna okazja, aby przejść obok niej obojętnie.

Sukces zrównoważonego rozwoju w Berlinie
by Martha Walter
 

Niemieckie centrum operujące przy Institut für Lebensmittel- und Umweltforschung e.V. (ILU) prowadzi działania w obrębie dwóch dziedzin — piekarnictwa i zrównoważonego rozwoju. Konsultacje i współpraca z innowatorami oraz małymi i średnimi firmami prowadzącymi działalność w tych sektorach pozwoliły odkryć szerokie spektrum interesów MSP na terenie Niemiec oraz opracować fundamenty Misji prowadzonych od października 2015 r. do marca 2016 r.


Niemieckie centrum operujące przy Institut für Lebensmittel- und Umweltforschung e.V. (ILU) prowadzi działania w obrębie dwóch dziedzin — piekarnictwa i zrównoważonego rozwoju. Konsultacje i współpraca z innowatorami oraz małymi i średnimi firmami prowadzącymi działalność w tych sektorach pozwoliły odkryć szerokie spektrum interesów MSP na terenie Niemiec oraz opracować fundamenty Misji prowadzonych od października 2015 r. do marca 2016 r. Misje te obejmowały takie zagadnienia jak:

  1. Dotacje ułatwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii
  2. Obniżanie kosztów zużycia energii
  3. Nowe możliwości oszczędzania wody i energii
  4. Zwiększanie bezpieczeństwa żywności: Systemy szybkiego oznaczania
  5. Pieczenie z wykorzystaniem tradycyjnych ziaren
  6. Opracowywanie produktów wegetariańskich i wegańskich
  7. Znakowanie (alergeny, produkty wegetariańskie i wegańskie)
  8. Eliminacja dodatków chemicznych stosowanych w produkcji żywności

W oparciu o pierwsze trzy z powyższych potrzeb w październiku 2015 r. uruchomiona została Misja MSP mająca na celu obniżenie kosztów operacyjnych i wsparcie zrównoważonego rozwoju. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Oszczędność i zrównoważony rozwój
Misja była prowadzona na terenie zakładu Märkisches Landbrot GmbH w Berlinie w połączeniu z warsztatami z dziedziny zarządzania środowiskowego. Märkisches Landbrot GmbH to tradycyjny producent pieczywa organicznego, władający od 1995 r. certyfikatem zarządzania środowiskowego EMAS. To także pierwsza europejska firma z branży przetwórstwa spożywczego, która zdołała uzyskać ten certyfikat.

Uczestnicy Misji i warsztatów odwiedzili siedzibę firmy, uzyskując tym samym głęboki wgląd w sposób jej działania oraz poznając z bliska wdrożone na jej terenie rozwiązania z dziedziny zarządzania środowiskowego.

Program uzupełniła także prezentacja oraz dyskusja na temat studium przypadku, przeprowadzona przez niezależnego konsultanta ds. energetyki reprezentującego organizację ZAB Brandenburg — jednego z interesariuszy spółki. Takie połączenie pozwoliło przedstawicielom sektora MSP uzyskać informacje na temat technologii i możliwości finansowania dostosowanych do ich potrzeb, które zdołaliśmy zidentyfikować przed rozpoczęciem spotkania.

Wzrost bezpieczeństwa żywności
Kolejna Misja została przeprowadzona na kampusie Uniwersytetu Poczdamskiego w listopadzie 2015 roku. Tematem podjętych działań były systemy szybkiego oznaczania służące zwiększaniu bezpieczeństwa żywności. Wydarzenie składało się z szeregu prezentacji technologicznych prowadzonych przez lokalnych dostawców rozwiązań. Następnie przedstawiciele sektora MSP omówili swoje potrzeby wspólnie z firmami analitycznymi, z uwzględnieniem przygotowanych studiów przypadku. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z ZAB Brandenburg, Uniwersytetem Poczdamskim, Potsdam Transfer oraz ILU/TRADEIT.

Stosowanie tradycyjnych ziaren i redukcja dodatków chemicznych
Misje zaplanowane na luty i marzec 2016 r. oparto na potrzebach wymienionych w punktach 5–8 na powyższej liście. Temat jednego spotkania to pieczenie z użyciem tradycyjnych ziaren, a drugiego — problemy związane ze znakowaniem produktów w sektorze piekarniczym. Ponadto stosowanie technologii spieniania (w celu zastąpienia dodatków do żywności) i wytwarzanie pianek wegańskich. W czasie wydarzenia eksperci i specjaliści ds. technologii ILU oraz IGV GmbH zaprezentują posiadaną wiedzę teoretyczną i praktyczną w laboratoriach aplikacyjnych ILU.

Tytuł/tematyka Misji

Data

Miejsce

Obniżanie kosztów operacyjnych w ekologiczny sposób

13.10.2015

Märkisches Landbrot GmbH, Berlin

Zwiększanie bezpieczeństwa żywności/systemy szybkiego oznaczania

25.11.2015

Uniwersytet Poczdamski

Stosowanie tradycyjnych ziaren w piekarnictwie

2.02.2015

ILU e.V.

Spienianie bez użycia dodatków oraz wytwarzanie wegańskich pianek — bez użycia jaj

Marzec 2016

ILU e.V.


W przypadku zainteresowania możliwościami opisanymi w tym artykule prosimy o kontakt z Marthą Walter (Martha.Walter@ilu-ev.de).

Jak znaleźć czas na podejmowanie działań z myślą o przyszłości
by Tess Lukehurst
 

W brytyjskim centrum działającym przy Coventry University Enterprises przez ostatnie dwa lata rozmawialiśmy z producentami żywności z sektora MSP o ich potrzebach. Działania rozpoczęliśmy od przeprowadzenia ogólnej ankiety na temat istniejących potrzeb i barier. W toku naszej pracy mieliśmy okazję poznać całkiem sporą rzeszę właścicieli małych firm, dzięki czemu byliśmy w stanie przyjrzeć się z bliska czynnikom utrudniającym ich rozwój.


W brytyjskim centrum działającym przy Coventry University Enterprises przez ostatnie dwa lata rozmawialiśmy z producentami żywności z sektora MSP o ich potrzebach. Działania rozpoczęliśmy od przeprowadzenia ogólnej ankiety na temat istniejących potrzeb i barier. W toku naszej pracy mieliśmy okazję poznać całkiem sporą rzeszę właścicieli małych firm, dzięki czemu byliśmy w stanie przyjrzeć się z bliska czynnikom utrudniającym ich rozwój.

Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoliła nam zaplanować szereg wydarzeń zwanych Misjami, skupionych wokół ściśle określonych celów. Warto przy tym zaznaczyć, że naszą misją jest pomaganie ludziom w wyszukiwaniu rozwiązań, które zapewnią ich firmom natychmiastowe korzyści.

Często słyszymy, że stosowanie technologii wyklucza możliwość nazywania wytwarzanych produktów tradycyjnymi. Nie do końca się z tym zgadzamy. Naszym zdaniem ważne jest, aby w jasny sposób określić cechy, które czynią produkt tradycyjnym, oraz elementy wymagające ręcznej pracy. Takie podejście pozwala zautomatyzować wszystkie elementy, które mogą odciągać uwagę producentów od kluczowych, ręcznych etapów procesu.

Zagadnienia, które zdołaliśmy wyodrębnić, opierają się o szereg wspólnych tematów:

  • Technologie stosowane w biznesie dla zaoszczędzenia czasu

W ramach naszych działań rozpoczęliśmy proces identyfikowania technologii, dzięki którym producenci mogą zaoszczędzić czas poświęcany obecnie na zadania związane z administracją i zarządzaniem firmą. Udało nam się wyszukać niezwykle atrakcyjne pakiety rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w branży piekarniczej. To jednak nie wszystko — wciąż ciężko pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które pozwolą producentom poświęcić więcej czasu na czynności wpływające w bezpośredni sposób na rozwój firmy i sprzedaż jej produktów.

  • Dostęp do technologii z dziedziny opakowań, oznakowania i identyfikowalności

To z pewnością jedne z najważniejszych tematów podejmowanych w branży. Konkurowanie w nowoczesnym świecie biznesu wymaga odpowiedniego pakowania i znakowania produktów oraz zapewnienia pełnej możliwości śledzenia ich pochodzenia. Wszystko to jednak kosztuje, dlatego producenci często zmuszeni są stosować raz wdrożone rozwiązania przez długi czas. Celem Misji jest w tym przypadku pomóc im w dokonywaniu właściwych wyborów od samego początku.

  • Pakowanie na zimno

Wielu producentów mięsa i nabiału skarży się na problemy związane z niskim tempem schładzania żywności oraz podejmowaniem dalszych działań bez konieczności jej ponownego ogrzewania bądź zmuszania pracowników do przebywania w niskich temperaturach. Temu zagadnieniu poświęcona będzie nasza trzecia Misja. Aktywnie poszukujemy małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych rozwiązaniem tego problemu, a także producentów technologii, którzy będą w stanie dostarczyć odpowiednie rozwiązania, zdolne funkcjonować na niewielką skalę.

Każde z wymienionych zagadnień będzie omawiane przy udziale ekspertów i dostawców produktów, zdolnych udzielić pomocy w stawianiu czoła istniejącym wyzwaniom. Czas i miejsce wydarzeń ogłosiliśmy w grudniu. W razie konieczności brytyjskie firmy z sektora MSP będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do kosztów podróży.

Osoby odwiedzające nasze wydarzenia wciąż powtarzają nam, że korzyści płynące z udziału znacznie wykraczają poza sam dostęp do technologii — równie ważnym aspektem jest dla nich możliwość nawiązania cennych kontaktów biznesowych.

W przypadku zainteresowania możliwościami opisanymi w tym artykule prosimy o kontakt z Tess Lukehurst: tlukehurst@cad.coventry.ac.uk.

Wędliny, akredytacja bezpieczeństwa żywności, aktualne trendy w sektorze piekarniczym, badanie mleka oraz infrastruktura mediów społecznościowych
Misje żywnościowe na terenie Irlandii w odpowiedzi na potrzeby członków sieci TRADEIT
by Michael Gleeson
 
Centrum TRADEIT w Irlandii nieustannie wsłuchuje się w potrzeby swoich członków i reaguje na nie poprzez organizację Misji MSP dostosowanych do ich sektorów.

Centrum TRADEIT w Irlandii nieustannie wsłuchuje się w potrzeby swoich członków i reaguje na nie poprzez organizację Misji MSP dostosowanych do ich sektorów.

Sektor mięsny
Irlandia od wielu pokoleń znana jest z najwyższej jakości żywego inwentarza — bydła, owiec, świń oraz drobiu. Jedną z zalet naszego umiarkowanego, wilgotnego klimatu morskiego jest fakt, że trawa rośnie tu przez 10 miesięcy w roku, a w lecie nie występują susze. Przed laty — zgodnie z tradycją — każde gospodarstwo domowe utrzymywało kilka świń, których mięso było po uboju konserwowane metodą peklowania na sucho przy użyciu soli. Świeże mięso rozdawano z kolei wśród sąsiadów. W każdym mieście i w każdej wiosce obecny był rzeźnik, a niezwykle wysoki nacisk kładziono na jakość świeżego mięsa. Taki stan rzeczy sprawiał, że znacznie mniejszą wagę przywiązywano do metod konserwowania mięsa — takich jak fermentacja, parzenie lub wędzenie. Rosnąca popularność „kontynentalnych” wędlin parzonych sprawiała, że interesowali się nimi także irlandzcy rzeźnicy, farmerzy oraz inni mali i średni przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem żywności w regionie. W dniach 3–4 marca na terenie Gubbeen Farm w zachodnim Cork przeprowadzona zostanie Misja Mięsna TRADEIT, w której udział wezmą wszyscy wiodący dostawcy z dziedziny parzenia mięsa i wędlin na terenie Irlandii oraz szereg ekspertów o międzynarodowej sławie w tej dziedzinie. Uczestnicy wydarzenia będą mogli pozyskać cenną wiedzę na temat produkcji wędlin oraz poznać gotowe pakiety nowoczesnych technologii stosowanych w produkcji (a także inne, pojedyncze rozwiązania). Będą też mogli zwiedzić nowoczesny zakład produkcyjny Gubbeen oraz spróbować swoich sił w wędliniarstwie w czasie warsztatów prowadzonych przez Jackie Kennedy — brytyjskiego producenta wędlin i członka sieci TRADEIT.



Akredytacja bezpieczeństwa żywności dla tradycyjnych piekarni
Większość regionalnych piekarni, które nawiązały kontakt z siecią TRADEIT, nie posiadała żadnej akredytacji — poza rejestracją w lokalnym Urzędzie ds. Zdrowia Środowiskowego (ang. Local Environmental Health Office — EHO). Wiele z nich dostarcza swoje produkty do supermarketów, w związku z czym musi spełniać ich normy i poddawać się stosownym inspekcjom. Brak akredytacji (ISO lub BRC) ogranicza przy tym ich zdolność do pozyskania szerszego grona odbiorców czy nawet zdobycia rynków eksportowych. W czasie dedykowanej Misji dotyczącej bezpieczeństwa żywności w piekarniach, która została przeprowadzona 1 grudnia w instytucie IT Tralee, przedstawiciele lokalnych piekarni uczestniczyli w dyskusji i warsztatach prowadzonych przez partnera projektu TRADEIT — Catherine Halbert. Studium przypadku przygotowane przez TRADEIT i piekarnię Bia Ganbreise (posiadającą certyfikat BRC z oceną „A”) przybliżyło uczestnikom realia związane ze spełnianiem najwyższych obowiązujących standardów. Goście wzięli również udział w seminarium internetowym z udziałem firmy Safefood 360 — dostawcy oprogramowania do zarządzania jakością żywności. Safefood 360 to firma założona w Irlandii, która dziś dostarcza swoje produkty na skalę globalną. Irlandzkie centrum nieustannie współpracuje z tradycyjnymi piekarniami, pomagając im uzyskać dostęp do technologii i wspierając ich działania w obrębie rynku TRADEIT.



Klasa mistrzowska w sektorze piekarniczym
Wiele spośród piekarni zaangażowanych w działalność irlandzkiego centrum zajmuje się wytwarzaniem żywności wykwintnej, alternatywnej i funkcjonalnej. W wielu przypadkach przedsiębiorcy napotkali jednak problemy związane z dostosowywaniem procesów produkcyjnych, szkoleniem pracowników i pozyskiwaniem składników wysokiej jakości, które nie pozwalały im w pełni wykorzystać nowych możliwości branży. W maju, przy współpracy z działem hotelarstwa, turystyki i cateringu instytutu IT Tralee, TRADEIT będzie gospodarzem spotkania z amerykańskim mistrzem piekarskim Mitchem Stammem, który przeprowadzi całodzienne zajęcia klasy mistrzowskiej przeznaczone dla tradycyjnych piekarni z sektora MSP. Stamm przedstawi właścicielom firm rozmaite style i trendy panujące w branży, a także pomoże im doskonalić umiejętności oraz opracowywać nowe wyroby piekarnicze.

Zaspokajanie potrzeb producentów żywności z sektora MSP związanych z mediami społecznościowymi
Grupa 20 przedsiębiorców weźmie udział w Misji dotyczącej zarządzania infrastrukturą mediów społecznościowych, przeznaczonej dla producentów żywności z sektora MSP. Misja zostanie przeprowadzona w Institute of Technology Tralee 11 stycznia. Decyzja o uruchomieniu Misji została podjęta po przeprowadzeniu warsztatów na temat inteligentnego wykorzystania technologii, w czasie których uczestnicy wyrazili potrzebę odrębnego omówienia mediów społecznościowych jako ważnego elementu strategii marketingowych małych i średnich firm z sektora spożywczego.



W sesji roboczej udział wzięli eksperci ds. marek i mediów społecznościowych z agencji The Brand Geeks. Specjaliści omówili pełny cykl działań prowadzonych w mediach społecznościowych, umożliwiających efektywne prowadzenie strategii marketingowej w sektorze MSP — w tym dobór odpowiednich platform społecznościowych, ich konfigurację i często pomijane zamieszczanie informacji w sekcji „biogram”. Uczestnicy spotkania pozyskali również umiejętności efektywnego zarządzania kontami, obejmujące m.in. korzystanie z pulpitów sterujących, sposoby obserwowania innych użytkowników (oraz dobór osób/organizacji, które warto obserwować), tworzenie i stosowanie list, zamieszczanie właściwych wpisów we właściwym czasie czy też zarządzanie istniejącymi kontami oraz ich aktualizowanie. Przedsiębiorcy zostali poproszeni o przyniesienie własnych laptopów i smartfonów — tak abyśmy mogli być pewni, że opuszczając miejsce spotkania będą już z powodzeniem torować sobie drogę do sukcesu w serwisach społecznościowych. Głównym problemem, jaki udało się zidentyfikować w czasie warsztatów, był fakt, iż większość producentów żywności korzystała już z narzędzi informatycznych i portali społecznościowych, jednak wielu z nich nie wiedziało, w jaki sposób zsynchronizować podejmowane działania — tak aby wykonywana praca była skuteczniejsza, bardziej opłacalna i mniej czasochłonna.

Misje w fazie rozwoju
Wciąż jeszcze możliwe jest wpłynięcie na strategię Misji prowadzonych w lokalnych centrach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć poniżej.
by Joan Lockyer
 
Centrum TRADEIT na terenie Irlandii aktywnie współpracuje z przedstawicielami rynku, co pozwoliło dotychczas przygotować szereg tematów do poruszenia w ramach Misji. Mimo to wciąż pozostajemy otwarci na nowe sugestie. Obecnie nasze działania skupiają się na następujących zagadnieniach:

Food Concept, Polska
Większość tradycyjnych producentów nabiału na terenie Polski to firmy rodzinne prowadzące działalność na skalę mikro. W efekcie ich właściciele dysponują bardzo ograniczonym czasem i zasobami, które pozwoliłyby im na udział w wydarzeniach i kursach szkoleniowych, oraz zbyt małymi środkami umożliwiającymi dokonywanie inwestycji. Zaplanowana Misja ma na celu wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom takich przedsiębiorców, z uwzględnieniem wciąż istniejących problemów, z jakimi mierzą się producenci mleka działający na większą skalę.

W Misji wezmą udział trzy grupy tradycyjnych producentów nabiału oraz badacze i przedsiębiorcy zajmujący się dostarczaniem technologii.

Seria wydarzeń związanych z tym zagadnieniem została już przeprowadzona w grudniu 2015 r. w Warszawie. W przypadku zainteresowania przyszłymi Misjami na terenie Polski lub w przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt: dr Andrzej Fetliński (fc@food-concept.pl)

Centrum Savonia, Finlandia
Misja MSP jest obecnie na etapie planowania. Jesienią Savonia uruchomi pięć modułów szkoleniowych — więcej informacji można znaleźć poniżej. Celem tych sesji będzie omówienie szczegółów Misji oraz uzyskanie od przedsiębiorców szczegółowych informacji na temat bieżącego stanu ich rozwoju oraz związanych z nim potrzeb.

Obecnie zidentyfikowane są następujące zagadnienia do poruszenia w ramach Misji:

  • nowe składniki;
  • potrzeby związane z rozwojem produktów;
  • porównywanie dobrych praktyk stosowanych w produkcji.

W przypadku zainteresowania udziałem w wydarzeniach lub w przypadku chęci zasugerowania tematów Misji MSP prosimy kontakt: Anna-Maria.Saarela@savonia.fi.

APRE, Włochy
Praca włoskiego centrum skupia się wokół dwóch głównych tematów:

  • dostęp sektora MSP do instrumentów finansowych w programach UE;
  • podejście klastrowe (prawdopodobnie na przykładzie mortadeli) pozwalające sprostać szczegółowym potrzebom technologicznym i innowacyjnym w sektorze.

W przypadku zainteresowania Misjami MSP zaplanowanymi we Włoszech na początek 2016 r. lub w przypadku chęci zasugerowania innych tematów Misji prosimy o kontakt: Matteo Di Rosa (dirosa@apre.it).

IPB, Portugalia
Pierwsza Misja portugalskiego centrum została przeprowadzona w listopadzie 2015 r. W jej ramach odbyły się warsztaty obejmujące dwa tematy:

  • dostawcy technologii: wysokociśnieniowe pakowanie pakowanie w atmosferze modyfikowanej opakowania papierowe oraz naskórkowe.
  • wsparcie dla usług i oprogramowania w sektorze MSP: rozwiązania firmy FoodInTec (dostarczającej oprogramowanie na potrzeby produkcji, identyfikowalności i innych zadań) oraz Imperativo (usługi konsultacyjne).

W przypadku zainteresowania przyszłymi Misjami MSP na terenie Portugalii lub w przypadku chęci zasugerowania innych tematów Misji prosimy o kontakt: Elsa Ramalhosa (elsa@ipb.pt).

CF+I, Hiszpania
Obecnie planowane jest przeprowadzenie Misji z początkiem 2016 r. Hiszpańskie centrum jest otwarte na sugestie dotyczące tematów związanych z sektorem mięsnym.

W przypadku zainteresowania Misjami MSP na terenie Hiszpanii lub w przypadku chęci zasugerowania innych tematów Misji prosimy o kontakt: Macarena Baylos (mbaylos@clusterfoodmasi.es).

ITENE, Hiszpania
Dostarczanie rozwiązań opakowaniowych to temat, który często pojawia się w harmonogramie Misji zaplanowanych przez doradców pracujących w naszych centrach. W związku z tym instytut ITENE będzie udzielał pomocy w przeprowadzeniu Misji organizowanych przez inne centra. Mimo to w przypadku zainteresowania wydarzeniem organizowanym przez ITENE prosimy o kontakt: Vanessa Delmer (vanessa.delmer@itene.com)

Email Newsletter Software by Newsweaver