W tym numerze
Funkcja Artykuł
Wniosek 1: należy uczyć się zarówno od siebie nawzajem, jak i od ekspertów.
Wniosek 2: warto rozważyć korzyści płynące z połączenia spotkania z dużym międzynarodowym wydarzeniem.
Wniosek 3: należy zachować naturalne podejście i przekazywać odbiorcom najważniejsze informacje.
Wniosek 4: warto wykorzystywać posiadane sieci.
Wniosek 5: dużą wartość mają wycieczki i praktyczne prezentacje
Wniosek 5: dużą wartość mają wycieczki i praktyczne prezentacje
Przekazywanie innowacji oraz technologii małym i średnim firmom zaangażowanym w rzemieślniczą produkcję mięsa
 

Cluster Food +I to stowarzyszenie non-profit gromadzące firmy, centra badawcze i regionalne instytucje rządowe. Jego celem jest promowanie konkurencyjności i rozwoju branży spożywczej z obszaru doliny Ebro (Hiszpania) za pomocą szeroko zakrojonej współpracy i innowacji. Członkiem tej inicjatywy może zostać każda firma, organ lub inny podmiot pragnące rozwijać swoją działalność i wnosić własny wkład. Liczba małych i średnich firm zaangażowanych w funkcjonowanie Cluster Food +I wynosi obecnie około 300. Ich celem jest wspólne przenoszenie technologii, tworzenie sieci i rozpowszechnianie informacji w stopniu zapewniającym wysoką konkurencyjność. Zorganizowanie w ramach sieci TRADEIT spotkania kooperacyjnego dla producentów mięsa stanowiło dla Cluster Food +I doskonałą okazję do pokazania się z najlepszej strony.

Spotkanie kooperacyjne dla producentów mięsa było czwartym z sześciu spotkań zaplanowanych w ramach projektu TRADEIT. Przedstawiciele Cluster Food + I mieli możliwość wykorzystania zdobytej dotychczas wiedzy, aby zorganizować wydarzenie odpowiednie dla naszego produktu oraz zdolne zaprezentować region.

Dwa z trzech poprzednich spotkań zostały połączone z dużymi międzynarodowymi konferencjami, co okazało się być dobrym rozwiązaniem (jak podkreśliliśmy we wnioskach 2 i 3). W przypadku tego wydarzenia zdecydowano się na bardziej lokalne podejście oraz skorzystanie z pomocy partnera TRADEIT reprezentującego sektor MSP — firmy Martinez Somalo. Cieszymy się, że firma ta należy do sieci TRADEIT oraz (tym bardziej) że w ramach wydarzenia mogliśmy odwiedzić jej zakład.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych spotkań, tym razem również mogliśmy liczyć na szczegółowy program wypełniony po brzegi prelekcjami ekspertów i indywidualnymi spotkaniami — a to wszystko w ciągu zaledwie jednego dnia. W odpowiedzi na prośby producentów (podkreślających wagę praktycznego aspektu spotkań) program uzupełniono również o prezentacje produktów. Prelekcje ekspertów obejmowały cztery główne tematy:

  • Konserwacja i trwałość produktów
  • Śledzenie i zapobieganie oszustwom
  • Zdrowe produkty mięsne
  • Konsumenci: opracowywanie produktów i trendy żywieniowe

Drugi dzień spotkania przebiegał pod znakiem wizyty w zakładzie Martinez Somalo.

Firma prowadzi działalność mniej więcej od roku 1900 (tj. od czterech pokoleń). Jej siedziba znajduje się na terenie prowincji La Rioja. Mimo iż Martinez Somalo nieprzerwanie zajmuje się produkcją tradycyjnych wyrobów, metody ich wytwarzania ulegały na przestrzeni lat stopniowej modernizacji — dziś zakład stanowi imponujący przykład stosowania najnowocześniejszych technologii.

Martinez Somalo wytwarza szeroką gamę nowych i tradycyjnych produktów, takich jak:

  • Chorizo
  • Loncheados
  • Lomo
  • Szynka serrano: bodega, reserva, gran reserva oraz gran reserva „Family”
  • Szeroka gama produktów specjalistycznych

Wizyta pozwoliła uczestnikom pozyskać głęboki wgląd w cały proces biznesowy oraz zobaczyć na własne oczy, jak skromna rodzinna firma jest w stanie osiągnąć status przedsiębiorstwa wartego miliony euro. Zachowując wierność tradycyjnej ofercie produktów, właściciele firmy zdołali wykorzystać nowe technologie, aby zwiększyć jej moce przerobowe oraz zadbać o jakość produktów i przywiązanie do tradycji.

Email Newsletter Software by Newsweaver