W tym numerze
Funkcja Artykuł
Misje MSP — już wkrótce w lokalnych centrach TRADEIT
Sukces zrównoważonego rozwoju w Berlinie
Jak znaleźć czas na podejmowanie działań z myślą o przyszłości
Wędliny, akredytacja bezpieczeństwa żywności, aktualne trendy w sektorze piekarniczym, badanie mleka oraz infrastruktura mediów społecznościowych
Misje w fazie rozwoju
Wędliny, akredytacja bezpieczeństwa żywności, aktualne trendy w sektorze piekarniczym, badanie mleka oraz infrastruktura mediów społecznościowych
Misje żywnościowe na terenie Irlandii w odpowiedzi na potrzeby członków sieci TRADEIT
by Michael Gleeson
 

Centrum TRADEIT w Irlandii nieustannie wsłuchuje się w potrzeby swoich członków i reaguje na nie poprzez organizację Misji MSP dostosowanych do ich sektorów.

Sektor mięsny
Irlandia od wielu pokoleń znana jest z najwyższej jakości żywego inwentarza — bydła, owiec, świń oraz drobiu. Jedną z zalet naszego umiarkowanego, wilgotnego klimatu morskiego jest fakt, że trawa rośnie tu przez 10 miesięcy w roku, a w lecie nie występują susze. Przed laty — zgodnie z tradycją — każde gospodarstwo domowe utrzymywało kilka świń, których mięso było po uboju konserwowane metodą peklowania na sucho przy użyciu soli. Świeże mięso rozdawano z kolei wśród sąsiadów. W każdym mieście i w każdej wiosce obecny był rzeźnik, a niezwykle wysoki nacisk kładziono na jakość świeżego mięsa. Taki stan rzeczy sprawiał, że znacznie mniejszą wagę przywiązywano do metod konserwowania mięsa — takich jak fermentacja, parzenie lub wędzenie. Rosnąca popularność „kontynentalnych” wędlin parzonych sprawiała, że interesowali się nimi także irlandzcy rzeźnicy, farmerzy oraz inni mali i średni przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem żywności w regionie. W dniach 3–4 marca na terenie Gubbeen Farm w zachodnim Cork przeprowadzona zostanie Misja Mięsna TRADEIT, w której udział wezmą wszyscy wiodący dostawcy z dziedziny parzenia mięsa i wędlin na terenie Irlandii oraz szereg ekspertów o międzynarodowej sławie w tej dziedzinie. Uczestnicy wydarzenia będą mogli pozyskać cenną wiedzę na temat produkcji wędlin oraz poznać gotowe pakiety nowoczesnych technologii stosowanych w produkcji (a także inne, pojedyncze rozwiązania). Będą też mogli zwiedzić nowoczesny zakład produkcyjny Gubbeen oraz spróbować swoich sił w wędliniarstwie w czasie warsztatów prowadzonych przez Jackie Kennedy — brytyjskiego producenta wędlin i członka sieci TRADEIT.



Akredytacja bezpieczeństwa żywności dla tradycyjnych piekarni
Większość regionalnych piekarni, które nawiązały kontakt z siecią TRADEIT, nie posiadała żadnej akredytacji — poza rejestracją w lokalnym Urzędzie ds. Zdrowia Środowiskowego (ang. Local Environmental Health Office — EHO). Wiele z nich dostarcza swoje produkty do supermarketów, w związku z czym musi spełniać ich normy i poddawać się stosownym inspekcjom. Brak akredytacji (ISO lub BRC) ogranicza przy tym ich zdolność do pozyskania szerszego grona odbiorców czy nawet zdobycia rynków eksportowych. W czasie dedykowanej Misji dotyczącej bezpieczeństwa żywności w piekarniach, która została przeprowadzona 1 grudnia w instytucie IT Tralee, przedstawiciele lokalnych piekarni uczestniczyli w dyskusji i warsztatach prowadzonych przez partnera projektu TRADEIT — Catherine Halbert. Studium przypadku przygotowane przez TRADEIT i piekarnię Bia Ganbreise (posiadającą certyfikat BRC z oceną „A”) przybliżyło uczestnikom realia związane ze spełnianiem najwyższych obowiązujących standardów. Goście wzięli również udział w seminarium internetowym z udziałem firmy Safefood 360 — dostawcy oprogramowania do zarządzania jakością żywności. Safefood 360 to firma założona w Irlandii, która dziś dostarcza swoje produkty na skalę globalną. Irlandzkie centrum nieustannie współpracuje z tradycyjnymi piekarniami, pomagając im uzyskać dostęp do technologii i wspierając ich działania w obrębie rynku TRADEIT.



Klasa mistrzowska w sektorze piekarniczym
Wiele spośród piekarni zaangażowanych w działalność irlandzkiego centrum zajmuje się wytwarzaniem żywności wykwintnej, alternatywnej i funkcjonalnej. W wielu przypadkach przedsiębiorcy napotkali jednak problemy związane z dostosowywaniem procesów produkcyjnych, szkoleniem pracowników i pozyskiwaniem składników wysokiej jakości, które nie pozwalały im w pełni wykorzystać nowych możliwości branży. W maju, przy współpracy z działem hotelarstwa, turystyki i cateringu instytutu IT Tralee, TRADEIT będzie gospodarzem spotkania z amerykańskim mistrzem piekarskim Mitchem Stammem, który przeprowadzi całodzienne zajęcia klasy mistrzowskiej przeznaczone dla tradycyjnych piekarni z sektora MSP. Stamm przedstawi właścicielom firm rozmaite style i trendy panujące w branży, a także pomoże im doskonalić umiejętności oraz opracowywać nowe wyroby piekarnicze.

Zaspokajanie potrzeb producentów żywności z sektora MSP związanych z mediami społecznościowymi
Grupa 20 przedsiębiorców weźmie udział w Misji dotyczącej zarządzania infrastrukturą mediów społecznościowych, przeznaczonej dla producentów żywności z sektora MSP. Misja zostanie przeprowadzona w Institute of Technology Tralee 11 stycznia. Decyzja o uruchomieniu Misji została podjęta po przeprowadzeniu warsztatów na temat inteligentnego wykorzystania technologii, w czasie których uczestnicy wyrazili potrzebę odrębnego omówienia mediów społecznościowych jako ważnego elementu strategii marketingowych małych i średnich firm z sektora spożywczego.



W sesji roboczej udział wzięli eksperci ds. marek i mediów społecznościowych z agencji The Brand Geeks. Specjaliści omówili pełny cykl działań prowadzonych w mediach społecznościowych, umożliwiających efektywne prowadzenie strategii marketingowej w sektorze MSP — w tym dobór odpowiednich platform społecznościowych, ich konfigurację i często pomijane zamieszczanie informacji w sekcji „biogram”. Uczestnicy spotkania pozyskali również umiejętności efektywnego zarządzania kontami, obejmujące m.in. korzystanie z pulpitów sterujących, sposoby obserwowania innych użytkowników (oraz dobór osób/organizacji, które warto obserwować), tworzenie i stosowanie list, zamieszczanie właściwych wpisów we właściwym czasie czy też zarządzanie istniejącymi kontami oraz ich aktualizowanie. Przedsiębiorcy zostali poproszeni o przyniesienie własnych laptopów i smartfonów — tak abyśmy mogli być pewni, że opuszczając miejsce spotkania będą już z powodzeniem torować sobie drogę do sukcesu w serwisach społecznościowych. Głównym problemem, jaki udało się zidentyfikować w czasie warsztatów, był fakt, iż większość producentów żywności korzystała już z narzędzi informatycznych i portali społecznościowych, jednak wielu z nich nie wiedziało, w jaki sposób zsynchronizować podejmowane działania — tak aby wykonywana praca była skuteczniejsza, bardziej opłacalna i mniej czasochłonna.

Newsletter Marketing Powered by Newsweaver