W tym numerze
Funkcja Artykuł
Wniosek 1: należy uczyć się zarówno od siebie nawzajem, jak i od ekspertów.
Wniosek 2: warto rozważyć korzyści płynące z połączenia spotkania z dużym międzynarodowym wydarzeniem.
Wniosek 3: należy zachować naturalne podejście i przekazywać odbiorcom najważniejsze informacje.
Wniosek 4: warto wykorzystywać posiadane sieci.
Wniosek 5: dużą wartość mają wycieczki i praktyczne prezentacje
Wniosek 4: warto wykorzystywać posiadane sieci.
Rzemieślnicza produkcja nabiału — spotkanie kooperacyjne w Poznaniu
 

Zorganizowanie udanego spotkania kooperacyjnego wymaga niezachwianej koncentracji i szczegółowej wiedzy w danej dziedzinie. Klucz do sukcesu stanowi zwykle udział specjalistów z poszczególnych dziedzin. W TRADEIT postawiliśmy sobie za cel zgromadzić grupę partnerów dysponujących licznymi kontaktami na danym rynku, które stanowiłyby doskonałe uzupełnienie specjalistycznej wiedzy na temat danego sektora.

Podczas prac nad programem poznańskiego spotkania menedżer polskiego centrum ds. mleczarstwa wykorzystał wiedzę oraz kontakty pozyskane za pomocą sieci TRADEIT, aby nadać wydarzeniu wymiar ogólnoeuropejski. Jednocześnie jego własna rozbudowana sieć zawodowo-akademicka przyczyniła się do stworzenia harmonogramu, który odzwierciedlił potrzeby producentów i najnowszą wiedzę środowiska akademickiego.

Założeniem programu TRADEIT jest współpraca międzynarodowa, dlatego proponowany harmonogram został przekazany partnerom z innych krajów oraz małym i średnim producentom nabiału, którzy już wcześniej uczestniczyli w projekcie. Takie podejście miało na celu zapewnić, że podjęte tematy spełnią oczekiwania związane z całym obszarem projektu. W efekcie udało się zebrać szerokie grono mówców i badaczy zdolnych zaoferować nowe możliwości wszystkim uczestnikom spotkania.


Uczestnicy spotkania kooperacyjnego w Poznaniu

Koncentracja stanowiła bardzo ważny aspekt wydarzenia. Konieczne było przyciągnięcie należycie dobranej grupy badaczy, dostawców technologii oraz małych i średnich firm, co sprawiło, że omawiane tematy musiały być atrakcyjne dla wszystkich uczestników. Takie podejście wymagało ostrożnego balansowania. Jednocześnie należało jednak pamiętać o odpowiednio szybkim zamknięciu planu wydarzenia — tak aby pozostawić odpowiednio dużo czasu na rozreklamowanie go wśród małych firm, których obecność była niezbędna. Potrzeby małych firm obejmują zazwyczaj technologie, których wdrożenie jest możliwe natychmiast. Czas, który mogą poświęcić na rozwój, jest zwykle mocno ograniczony, a zwrot z inwestycji musi być odpowiednio szybki — tak aby ich realizacja była uzasadniona z biznesowego punktu widzenia. Oznacza to, że prezentowane technologie muszą być już dostępne na rynku bądź bardzo bliskie wprowadzenia.

Głównym tematem poznańskiego spotkania były potrzeby branży mleczarskiej. Dla organizatora wydarzenia, firmy Food Concept, jest to bardzo ważny obszar działalności, dzięki czemu udało się zebrać mówców zdolnych omówić cztery szerokie zagadnienia:

  • Trendy panujące na rynku nabiału
  • Nowe technologie w tradycyjnej produkcji nabiału
  • Zrównoważone przetwórstwo nabiału
  • Bezpieczeństwo i wiarygodność żywności

Program spotkania zdołał przyciągnąć 93 uczestników z Polski, Irlandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemiec i Hiszpanii. Większość z nich wzięła udział w spotkaniach w cztery oczy (odbyły się łącznie 152 takie spotkania) zorganizowanych we współpracy z innymi uczestnikami. Celem spotkań było omówienie potrzeb uczestników i zapewnienie nowych możliwości innowacyjnego rozwoju. Mimo iż wciąż nie wiemy, jak rozwinie się dalsza współpraca, już teraz możemy śmiało zakomunikować podjęcie kilku bardzo interesujących projektów.

Aby podkreślić tematykę spotkania, udział w konferencji wzięli również lokalni producenci serów, wzbudzając zainteresowanie swoimi produktami wśród wielu producentów europejskich. W ramach wydarzenia zorganizowana została również wizyta w polskim zakładzie mleczarskim. Podsumowując: spotkanie okazało się niezwykle interesujące i mamy nadzieję na dalszy rozwój kilku obiecujących przykładów współpracy.

Email Software by Newsweaver