W tym numerze
Funkcja Artykuł
Długotrwałe relacje podstawą aktywnego uczestnictwa MŚP
Ostatnie wydarzenia
Potrzeby badawcze i bariery dla innowacji w sektorze małych przedsiębiorstw z branży tradycyjnej żywności
TRADEIT inspiruje innowacje piekarnicze w Poczdamie
TRADEIT inspiruje innowacje piekarnicze w Poczdamie
 

W dniach 6–7 grudnia ponad stu piekarzy, dostawców, badaczy i ekspertów z całej Europy spotkało się w Poczdamie na giełdzie kooperacyjnej technologii piekarniczych, zorganizowanej w ramach projektu TRADEIT. Frekwencja była szczególnie pokrzepiająca, zważywszy, że uczestnicy mieli utrudnioną podróż z powodu strajku pracowników kolei.

 

Celem tego wydarzenia, zorganizowanego przez instytut ILU (Institut für Lebensmittel- und Umweltforschung e.V), było stworzenie dla piekarzy z sektora MŚP okazji do zdobycia wiedzy na temat najnowszych technologii opracowanych na bazie europejskich badań oraz wdrożenia ich w swojej działalności. Odbyły się oficjalne prezentacje i rozmowy z formalnymi i nieformalnymi możliwościami wyszukania nowych technologii i przeanalizowania ich potencjalnego zastosowania.

 

Zapewniono komplet prelegentów, którzy omówili przyszłe trendy w piekarnictwie oraz nowinki z dziedziny rozwoju produktów. Później uczestnicy mogli spotkać się z ekspertami i dostawcami technologii, aby wspólnie zastanowić się, w jaki sposób te technologie mogłyby wesprzeć ich działalność. W tej chwili dynamicznie tworzą się już nowe partnerstwa na gruncie europejskim, które mają szansę zasadniczo wpłynąć na charakter tego biznesu.

 

Odnotowano bardzo dobry poziom zaangażowania uczestników, czego dowodem są kształtujące się nowe silne kontakty międzynarodowe. Szczególnie wartościowa okazała się wiedza, że firmy w całej Europie stoją w obliczu tych samych wyzwań i możliwości rozwojowych. Zespoły projektowe TRADEIT będą teraz starać się pomagać piekarzom w czerpaniu korzyści z tych nowych pomysłów i kontaktów.

 

Wydarzenie zakończono niezwykłymi międzynarodowymi warsztatami piekarniczymi, podczas których uczestnicy wspólnie produkowali różnego rodzaju pieczywo i ciasta. Podobnie jak oficjalne spotkania, również te warsztaty były dla piekarzy okazją do spotkania się i nawiązania nowych międzynarodowych kontaktów.

 

Było to pierwsze z całego cyklu wydarzeń. Kolejnym będzie wydarzenie pod hasłem zrównoważonej działalności, otwarte dla wszystkich uczestników TRADEIT, które odbędzie się w marcu równolegle z wystawą Anuga FoodTec w Kolonii. Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu, proszę skontaktować się ze swoim najbliższym ośrodkiem TRADEIT, korzystając z danych kontaktowych podanych w tej witrynie.
Newsletter Marketing Powered by Newsweaver