Omówienie spotkań kooperacyjnych: wnioski TRADEIT — część I
Nazwisko autora
by Joan Lockyer
 |
Pomyślne zakończenie spotkań kooperacyjnych to ważny krok w działalności sieci TRADEIT — na łamach dwóch najbliższych biuletynów omówimy dotychczasowy wkład wniesiony przez ten projekt. Ten biuletyn stanowi część I omówienia spotkań kooperacyjnych TRADEIT oraz zawiera pierwsze pięć wniosków, jakie możemy z nich wyciągnąć.
Celem spotkań kooperacyjnych jest zebranie w jednym miejscu osób, które łączy wspólny interes. Może to być wspólny problem czy choćby chęć zaoferowania swojego rozwiązania bądź podejścia wymagającego dodatkowych testów lub badań. W naszym przypadku głównymi zagadnieniami były technologia i innowacyjność. Spotkania miały na celu połączyć ze sobą różnego typu interesariuszy (firmy z sektora MSP, dostawców technologii, badaczy i innowatorów) z całej Europy oaz zapewnić im unikalną możliwość uzyskania wglądu w wartość i potencjał, jakie cechuje proces wspierania innowacji w nietypowych sektorach. W czasie trwania serii sześciu spotkań zdołaliśmy rozwinąć model współpracy, tworząc przykład dobrej praktyki przekazywania informacji na temat osiągnięć technologicznych oraz innowacji małym i średnim producentom tradycyjnego nabiału, mięsa i pieczywa. Poza wydarzeniami przeznaczonymi dla poszczególnych sektorów przeprowadziliśmy także szereg międzysektorowych spotkań kooperacyjnych skupiających się na tematyce zrównoważonego rozwoju, opakowań i bezpieczeństwa żywności.
Dwa kolejne biuletyny będą zawierać najważniejsze informacje na temat każdego ze spotkań kooperacyjnych zorganizowanych do końca 2015 r. Naszym celem było zebranie najważniejszych wniosków, jakie zdołaliśmy wyciągnąć w toku prowadzonych działań, i wykorzystanie ich w celu zestawienia 10 zaleceń związanych z planowaniem i realizacją skutecznych spotkań kooperacyjnych. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykułach. Poniżej zamieszczamy natomiast zestawienie 10 wniosków, które wyciągnęliśmy z wydarzeń TRADEIT:
Wnioski — część I: - Należy uczyć się zarówno od siebie nawzajem, jak i od ekspertów.
- Warto rozważyć korzyści płynące z połączenia spotkania z dużą międzynarodową wystawą.
- Należy zachować naturalne podejście i przekazywać odbiorcom najważniejsze informacje.
- Warto wykorzystywać posiadane sieci.
- Dużą wartość mają wycieczki i praktyczne prezentacje.
Wnioski — część II (następny biuletyn, dostępny za 2 tygodnie): - Technologia może ułatwić planowanie.
- Należy samemu tworzyć nowe możliwości biznesowe.
- Warto zostawić trochę wolnego czasu, aby uczestnicy mogli poznać się w nieformalnych warunkach.
- Duże znaczenie ma wybór miejsca i planu wydarzenia.
- Po zakończeniu wydarzenia konieczne jest zebranie najważniejszych wniosków i podjęcie dalszych działań.
 |
|