W tym numerze
Funkcja Artykuł
Dzień brokerski; Bezpieczeństwo żywności
EuroFoodVision – Poznaj kluczowych kupców z rynków irlandzkich i brytyjskich
Aktualności
Smak nauki
Tradycyjne Producent Żywności
Ochrona regionalnych przysmaków
Ochrona regionalnych przysmaków
by Alexandra Branderhorst
 
Michael (po lewej) i Dermot (w środku) Walsh prezentujący swoje Waterford Blaa
Michael (po lewej) i Dermot (w środku) Walsh prezentujący swoje Waterford Blaa
Dermot Walsh z Piekarni Walsha w Waterford w Irlandii razem z trzema innymi piekarzami uzyskał ochronę unijną dla regionalnego przysmaku zwanego „Waterford Blaa”. Celem jest promocja tej słynnej bułki i ocalenie lokalnych piekarni.

„Około pięciu lat temu lokalne piekarnie w mieście Waterford były zamykane jedna po drugiej” – wspomina Dermot Walsh z Piekarni Walsha. „Piekarnie przemysłowe rosły w siłę i zwiększała się popularność pieczywa mrożonego. Jedynym produktem, który mieliśmy i którego nikt nie mógł replikować, był Waterford Blaa” – mówi Walsh.

Wyróżniający się produkt
Waterford Blaa to okrągła bułka szczodrze obsypana mąką i mająca bogatą historię. Blaa pojawiła się wraz z hugenockimi uchodźcami w 1702 roku i była robiona z resztek ciasta, które zostały po wypiekach. Wiek później założyciel ruchu chrześcijańskiego spopularyzował te bułki, piekąc je w celu karmienia biednych dzieci w szkole. „Waterford Blaa ma bardzo charakterystyczny wygląd, fakturę i smak. Smakuje jak francuska bagietka w starym stylu sprzed 30 lat” – wyjaśniła Walsh.

Ochrona unijna
„Obawiamy się, że jeśli wszystkie piekarnie w Waterford zostaną zamknięte, sztuka wyrobu tych wspaniałych blaa zostanie zapomniana” – mówi Walsh. Podstawowe składniki są zawsze te same, ale każdy wytwórca ma swoją własną recepturę. W trakcie dyskusji na temat irlandzkich potraw na konferencji dla małych przedsiębiorstw Walsh usłyszał o możliwości zapewnienia ochrony unijnej żywności wytwarzanej regionalnie.

„Wszystkie nasze przedsiębiorstwa rozwinęły się. Ochrona umożliwiła nam inwestowanie i zatrudnienie większej liczby osób. Dermot Walsh z Piekarni Walsha

Wspólne dobro
Razem z trzema innymi lokalnymi piekarniami Walsh zdecydował sprawdzić, czy Waterford Blaa kwalifikuje się do tak zwanego chronionego oznaczenia geograficznego (PGI). „Uprzednio stanowiliśmy dla siebie konkurencję, ale rozpoczęliśmy wspólną pracę dla wyższego celu, aby ocalić nasze piekarnie i nasz regionalny przysmak” – deklaruje Walsh. Piekarze wykonali dogłębne badania, utworzyli stowarzyszenie piekarzy Waterford Blaa i złożyli wniosek o przyznanie PGI.

Gwarancje
Po procesie trwającym dwa i pół roku w listopadzie 2013 r. wypiekom została przyznana ochrona unijna. Z PGI wiąże się wiele dodatkowej pracy papierkowej. Audytorzy z Komisji Europejskiej dwa razy w roku dokonują inspekcji. „Ale sprawa jest tego warta. Konsumenci wiedzą teraz, że gwarantujemy jakość, monitorowanie i przejrzystość produkcji” – stwierdza Walsh.

Korzyści
Obecnie produkuje się około 12 000 sztuk Waterford Blaa dziennie dla konsumentów w Irlandii i na eksport do Anglii, Francji i Dubaju. Walsh: „Wszystkie nasze przedsiębiorstwa rozwinęły się. Popyt na inne produkty także wzrósł. Ochrona umożliwiła nam inwestowanie i zatrudnienie większej liczby osób. Według teorii korzyści gospodarcze i społeczne z ochrony wracają wszystkie do obszaru geograficznego, w którym jest wytwarzany dany produkt.


Email Software by Newsweaver