W tym numerze
Funkcja Artykuł
Wniosek 1: należy uczyć się zarówno od siebie nawzajem, jak i od ekspertów.
Wniosek 2: warto rozważyć korzyści płynące z połączenia spotkania z dużym międzynarodowym wydarzeniem.
Wniosek 3: należy zachować naturalne podejście i przekazywać odbiorcom najważniejsze informacje.
Wniosek 4: warto wykorzystywać posiadane sieci.
Wniosek 5: dużą wartość mają wycieczki i praktyczne prezentacje
Wniosek 3: należy zachować naturalne podejście i przekazywać odbiorcom najważniejsze informacje.
Innowacje i rozwiązania opakowaniowe dla małych producentów żywności

Misją ITENE jest budowanie wiedzy naukowej i technologicznej. W tym celu firmy otrzymują dodatkową wartość poprzez badania i rozwój innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie opakowań, transportu i logistyki. Pod tym względem wkład ITENE w projekt TRADEIT jest unikalny i wpływa w równym stopniu na wszystkie sektory. Analiza potrzeb i barier przeprowadzona z chwilą rozpoczęcia projektu pozwoliła zidentyfikować opakowania i logistykę jako dwa najważniejsze obszary ograniczające zdolność rozwoju małych firm. Wyzwania te często są ze sobą powiązane — rozwiązania z dziedziny opakowań pozwalają wydłużać okres trwałości produktów, umożliwiając tym samym korzystanie z szerszej gamy rozwiązań logistycznych, dzięki którym małe firmy mogą sprzedawać swoje produkty na większym obszarze geograficznym.

Zważywszy na ten fakt, spotkanie kooperacyjne miało na celu zapewnić producentom tradycyjnej żywności jak najwięcej szans na zaspokojenie potrzeb związanych z opakowaniami. Połączenie spotkania z targami HISPACK pozwoliło przedstawicielom firm poznać szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań oraz uzyskać dostęp do znacznej ilości wiedzy.

Za wzór tego spotkania posłużyła formuła wydarzenia dotyczącego zrównoważonego rozwoju (omówionego jako wniosek 2), tj. jego połączenie z targami Anuga FoodTec. Tym razem celem było jednak wykorzystanie wcześniejszych doświadczeń i dostarczenie uczestnikom jeszcze większej wartości.

Zadaniem spotkania było zapewnienie producentom tradycyjnej żywności szansy na zapoznanie się z nowymi technologiami i rozwiązaniami z dziedziny opakowań. Głównym obszarem zainteresowań były najnowocześniejsze technologie, takie jak aktywne i inteligentne pakowanie, maszyny, optymalizacja procesu pakowania oraz nowe metody znakowania, pozwalające producentom wydłużyć trwałość produktów, zmniejszyć ponoszone koszty oraz zwiększyć świadomość najlepszych trendów w dziedzinie opakowań.

Swoje niezwykle zaawansowane rozwiązania technologiczne zaprezentowały liczne wiodące firmy związane z branżą opakowań. Mając jednak na uwadze skalę firm należących do sieci TRADEIT i obecnych na spotkaniu, dostawcy skupili się na dostosowaniu oferowanych rozwiązań do potrzeb małych producentów żywności.  Poniżej zamieszczamy krótkie omówienie najważniejszych obszarów poruszonych przez mówców:

 

Aktywne i inteligentne pakowanie pozwala zmniejszyć ilość odpadów, wydłużyć okres trwałości produktów, znacznie ograniczyć koszty oraz w bardziej niezawodny sposób informować o stanie towaru.

 

 

Nowatorska metoda oznaczania produktów kolorami pozwala na monitorowanie świeżości oraz spadków jakości piersi kurczaka.

 

 

 

„Aktywne pakowanie” oznacza metodę pakowania żywności oddziałującą w sposób chemiczny lub biologiczny na zawartość opakowania lub przestrzeń nad produktem w celu wydłużenia okresu jego trwałości lub zwiększenia jego bezpieczeństwa.

 

 

Firma Bosch rozpoczęła prace nad maszynami pakującymi nowej generacji, które nie wymagają stosowania zamkniętej komory, są adaptacyjne, proste, wydajne i przystosowane do pracy w łączonych branżach, co przypadnie do gustu wszystkim użytkownikom końcowym kładącym nacisk na optymalizację obszaru produkcyjnego.

 

 

Organizacja FIAB przybliżyła uczestnikom Rozporządzenie (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które weszło w życie 13 grudnia 2014 r.

 

 

Unilever Sustainable Living Plan opisuje sposób, w jaki firma Unilever planuje oddzielić swój rozwój od wpływu na środowisko, zwiększając jednocześnie pozytywne oddziaływanie na społeczeństwo.

 

 

Biznesowe projekty badawczo-rozwojowe mają wymiar praktyczny. Ich celem jest znaczące usprawnienie procesów produkcyjnych bądź poprawa jakości produktów lub usług dzięki działaniom jednej firmy lub grupy firm.


Oprócz pomocy ekspertów uczestnicy mogli liczyć na udział w dwóch interaktywnych warsztatach obejmujących również prezentacje i dyskusje. Mercedes Hortal, dyrektor ITENE, zaprezentowała zalety aktywnego i inteligentnego pakowania. Elena Cortes, reprezentująca Enterprise Europe Network (EEN) przewodziła dyskusji na temat technologii oraz sposobu, w jaki może ona spełnić potrzeby małych producentów żywności związane z pakowaniem. Po warsztatach odbyła się zorganizowana wycieczka po halach wystawowych, w czasie której uczestnicy mogli poznać poszczególne technologie wychodzące naprzeciw potrzebom producentów nabiału, mięsa i pieczywa.

Aby jeszcze bardziej utrwalić informacje zdobyte w czasie spotkania, dla każdego z sektorów przeprowadzono równoległe warsztaty, w których eksperci TRADEIT i FIAB, eksperci branżowi (z sektorów nabiału, mięsa i pieczywa) oraz eksperci ds. opakowań przeprowadzili małe, skoncentrowane dyskusje z przedstawicielami firm, aby pomóc im znaleźć rozwiązania poszczególnych problemów. W czasie warsztatów rozwinęły się niezwykle żywe dyskusje. Przedstawiciele firm rzucili wyzwanie ekspertom, pragnąć wyszukać rozwiązania, które okażą się dla nich opłacalne i wykonalne od strony technicznej, a także zapewnią im dodatkową wartość.

Najważniejszym wnioskiem, jaki wyciągnęliśmy z tego spotkania, był fakt niezwykle szybkiego i imponującego rozwoju technologii. Mimo iż małe i średnie firmy wykazały duże zainteresowanie zdobytą wiedzą, w rzeczywistości rzadko mogą pozwolić sobie na inwestowanie w najnowocześniejsze systemy i modele. Obecne technologie, które wciąż są nowością dla wielu małych i średnich firm, mogą okazać się wystarczająco innowacyjne w obliczu ich potrzeb.

Email Software by Newsweaver