W tym numerze
Funkcja Artykuł
Wniosek 6: Technologia może ułatwić planowanie
Wniosek 7: Tworzenie możliwości biznesowych
Wniosek 8: Warto zapewnić czas, aby uczestnicy mogli spotkać się w nieformalnych warunkach
Wniosek 9: Wybór miejsca i układu pomieszczeń jest ważny
Wniosek 10: Refleksje i wnioski wyciągnięte po wydarzeniu mają kluczowe znaczenie
Wniosek 8: Warto zapewnić czas, aby uczestnicy mogli spotkać się w nieformalnych warunkach
 

Jest takie słynne powiedzenie, że ktoś jest zbyt zajęty walką z aligatorami, aby zabrać się za osuszenie bagna. Jest to problem, z którym producenci w sektorze małych i średnich firm zmagają się cały czas. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, w którym chcemy pomóc — tworząc możliwości odkrywania nowych technologii i ułatwiając dostęp do tych, które są odpowiednie dla naszych uczestników.

Aby to osiągnąć, musimy przeprowadzić udaną serię spotkań kooperacyjnych w całej Europie, skupiając specjalistów i badaczy z branży spożywczej, a co najważniejsze, małych producentów żywności.

Spotkania kooperacyjne to sprawdzony sposób na spędzenie czasu z odpowiednimi osobami, do których często trudno jest trafić w inny sposób. Podczas sześciu imprez organizowanych w czterech różnych krajach 712 uczestników wzięło udział w 627 oddzielnych spotkaniach. Spotkania te zaowocowały współpracą i transferem technologii — przyczyniły się do wprowadzenia zmian w firmach i zwiększenia zatrudnienia.

Technologie, które są wymieniane podczas bezpośrednich spotkań, to nie jedyna korzyść. Wraz z oficjalnymi spotkaniami stworzyliśmy wiele okazji do budowania nieformalnych relacji. Dzięki temu producenci z dziewięciu różnych krajów spotykają się ze sobą, wymieniają się wiedzą, rozwiązują problemy i dzielą się najlepszymi praktykami.  Język to tylko tymczasowa bariera. W Poczdamie piekarze wspólnie zagłębili dłonie w cieście i razem je piekli. Kolejny poziom porozumienia osiągnięto, gdy producenci mięsa zgromadzili się w Logrono przy pinchos i winie. Członkowie sieci TRADEIT byli zawsze dostępni, aby w razie potrzeby zapewnić tłumaczenie, a podczas rozmów w luźnej atmosferze nawiązano wiele owocnych kontaktów.

Po każdym spotkaniu pytaliśmy uczestników o ich opinie. Poniżej zamieszczamy tylko niektóre wypowiedzi:

„Bardzo spodobały mi się spotkania producentów z różnych krajów i dzielenie się doświadczeniami”.Dermot, Irlandia, piekarz

„Najlepsze było to, że mieliśmy czas, aby porozmawiać z osobami, które wcześniej przemawiały”.Sami, Finlandia, producent mięsa

„Dobrze było poznać problem, z którym zmaga się firma Carnicas”.Javier, Hiszpania, producent mięsa

„Była to okazja, aby przyjrzeć się swojej pracy i działalności gospodarczej pod różnymi kątami.To pomogło mi w skupieniu się na znalezieniu rozwiązań dotyczących różnych zagadnień związanych z firmą”.JP, Irlandia, branża mleczarska

„To był dobry czas, wiele nieoczekiwanych rozmów, które w każdym przypadku prowadziły do dobrych efektów”.Volker, Niemcy, piekarz

Po raz kolejny uczestnicy stwierdzili, że otrzymali więcej niż tylko interakcje na spotkaniach. Mogli wyjść poza swoje firmy i porozmawiać o nich z doradcami (Hub Advisors). Gdy zobaczyli, że czas spędzony poza swoją firmą nie jest stracony, szybko ustawiali się w kolejce, aby wziąć udział w następnym spotkaniu. Dodatkowe partnerstwa, kooperacje i transfery technologii powstają w całej Europie. Zazwyczaj nie polegają wyłącznie na wymianie rozwiązań technologicznych, tylko na nawiązaniu relacji w odpowiedniej atmosferze oraz na rozmowach, które udało nam się zainspirować. Będąc uzupełnieniem formalnie nawiązywanej współpracy, sprawiają, że wydarzenia rzeczywiście były bardzo udane.

Jaki jest najważniejszy wniosek z tych spotkań? Sukces nie polega wyłącznie na formalnej wymianie technologii i wiedzy. Przedsiębiorcy z tej samej branży mogą bezpośrednio dzielić się doświadczeniami dotyczącymi wyzwań i problemów dla konkretnego zagadnienia; dzielenie się praktyczną wiedzą może przynieść większe korzyści niż większość innych źródeł wsparcia czy interwencji.

Email Software by Newsweaver