W tym numerze
Funkcja Artykuł
Potrzeby i bariery: Rozwój technologii, innowacji i firmy
Perspektywy dla badań i innowacji w zakresie żywności tradycyjnej
Aktualności
Letnia Akademia Przedsiębiorczości
Tradycyjne Producent Żywności
Studium przypadku: Maitomaa — wywiad
Studium przypadku: Maitomaa — wywiad

„W przypadku małej organizacji elastyczność i łatwość przystosowania się są niezbędne, aby przetrwać na dzisiejszym rynku”— Mikko Sairanen, prezes Maitomaa.

Historia firmy
Stowarzyszenie Maitomaa, obecnie jedna z najstarszych spółdzielni w Finlandii, zostało założone w 1915 roku przez grupę producentów mleka, którzy potrzebowali pojedynczej lokalizacji dla działalności związanej z przetwórstwem mleka i produkcją nabiału. Tworzona obecnie przez około 120 producentów mleka i zatrudniająca około 50 pracowników firma przetrwała czas znaczących zmian i wyzwań, jakie pojawiły się w przemyśle mleczarskim. Z jednej strony liczba producentów mleka jest coraz mniejsza, a z drugiej pozostali „rozrastają się”. Aktualnie w Finlandii funkcjonuje 35 zakładów produkujących nabiał, co stanowi połowę liczby wytwórców nabiału działających 20 lat temu. Rynek produktów mlecznych stał się bardziej globalny i istnieje większe zapotrzebowanie na tradycyjne produkty wysokiej jakości.

Produkty
Maitomaa, największy zakład w kategorii małych mleczarni we wschodniej Finlandii, rozpoczął produkcję masła, a następnie twarogu, które to wyroby są nadal najważniejszymi produktami w ofercie Maitomaa. Firma zajmuje się produkcją mleka konsumpcyjnego od 1995 roku. Wysoki popyt na prawdziwe, czyste fińskie produkty jest kluczowym czynnikiem sukcesu spółdzielni, której dostawcami są jedynie regionalni producenci mleka.

Jak to jest jednak w przypadku wielu tradycyjnych producentów żywności, w celu utrzymania i rozszerzenia udziału w rynku Maitomaa została zmuszona do wprowadzenia innowacji i dywersyfikacji swoich tradycyjnych asortymentów. Z tym też związane jest uruchomienie nowej linii UHT (obróbka w ultra wysokiej temperaturze), wykorzystywanej do produkcji mleka i serków wiejskich. Stosowanie poddanych obróbce składników mleka UHT stworzyło różnorodne możliwości rynkowe, w tym opracowanie produktów bezlaktozowych (mleko UHT nie ma laktozy), na które w Finlandii istnieje wysoki popyt. Firma wykorzystała regionalny i krajowy popyt na produkty o przedłużonej trwałości i planuje ekspansję na nowe rynki ze względu na korzyści logistyczne płynące z dłuższej przydatności do spożycia.

W oparciu o solidny etos innowacji stowarzyszenie Maitomaa zawarło partnerstwo z tradycyjnym browarem, Olvi, co umożliwiło opracowanie unikalnej gamy napojów wysokobiałkowych, przekąsek wysokobłonnikowych i napojów sportowych. Wszystkie markowe produkty Maitomaa sprzedawane są w całym kraju, firma dostarcza produkty marek własnych do wielobranżowych detalistów, takich jak Lidl i SOK, a 35% produkcji masła eksportowane jest do krajów w całej Europie.

 

Przyszłościowe plany i marketing
Jeśli chodzi o przyszłe plany organizacji, istnieje szereg kluczowych obszarów, w tym ciągły wzrost obrotu wewnętrznego poprzez połączenie marketingu i rozwoju produktów i jednoczesna ekspansja na rynki rosyjskie.

Linia UHT stwarza wiele możliwości, jednak rozwój nowych produktów wymaga znacznych inwestycji, a zapewnienie niezbędnych zasobów jest niezwykle trudne. Maitomaa dostrzega konieczność strategicznego ukierunkowania na innowacyjność produktów, ale koncentruje się również na lepszym dostosowaniu i większej innowacyjności swoich działań marketingowych. Firma ma zamiar całkowicie przenieść swoje kampanie marketingowe w świat reklamy cyfrowej i mediów społecznościowych, co ma wzmocnić ich skuteczność w docieraniu do nowych konsumentów i rynków.

Maitomaa jako organizacja kładzie silny nacisk na zachowywanie równowagi ekologicznej i ochronę środowiska, inwestycje w nowe technologie służące zmniejszeniu zużycia energii i emisji szkodliwych substancji, które redukują tym samym ilość śladu węglowego. Firma uzyskała również certyfikat dbałości o środowisko dla producentów rolnych działających na terenie Finlandii — Hyvää Suomesta. Element ten również wyróżnia firmę, co z pewnością zostanie przez nią wykorzystane.

Mimo że przed organizacją stoją znaczące wyzwania, takie jak zmienność rynku, ceny mleka, wymagania prawne i te dotyczące zasobów, Mikko Sairanen jest przekonany, że Maitomaa czeka świetlana przyszłość.

 

Projekt TRADEIT
Sawoński Uniwersytet Nauk Stosowanych wprowadził Maitomaa do konsorcjum TRADEIT w fazie opracowywania projektu, a obecnie firma jest jednym z partnerów producentów żywności tradycyjnej.

Maitomaa ma nadzieję na nawiązanie kontaktów z innymi przedsiębiorstwami, podmiotami zajmującymi się opracowywaniem produktów i technologii, by móc rozwijać własne innowacje i pomysły dotyczące nowych procesów i wyrobów, najlepiej poprzez otwarte forum innowacji. Mikko stwierdził, że „łatwiej jest tworzyć rozwiązania, gdy otrzymuje się pomoc od innych przedsiębiorstw i gdy można się zrewanżować, dając tym samym możliwość poszerzania wiedzy i dzielenia się nią”. Organizacja Maitomaa zidentyfikowała własne szanse i możliwości w zakresie gospodarki odpadami, kwestii ochrony środowiska, rozwiązań związanych z opakowaniami i rozwojem produktu, które to zostaną przez nią przeanalizowane, a następnie opracowane w kontekście wdrożenia dzięki sieci i wsparciu działań w ramach projektu TRADEIT. Dla firmy jeszcze bardziej ekscytująca jest możliwość opracowywania nowych procesów i rozwiązań, która nie pojawiłaby się, gdyby nie udział w projekcie.

Newsletter Marketing Powered by Newsweaver