W tym numerze
Funkcja Artykuł
Dzień brokerski; Bezpieczeństwo żywności
EuroFoodVision – Poznaj kluczowych kupców z rynków irlandzkich i brytyjskich
Aktualności
Smak nauki
Tradycyjne Producent Żywności
Ochrona regionalnych przysmaków
Dzień brokerski; Bezpieczeństwo żywności
Dla europejskich producentów żywności tradycyjnej i wytwarzanej metodami domowymi
by Helena McMahon
 
Impreza dotycząca pośrednictwa handlowego technologii bezpieczeństwa żywności TRADEIT odbywająca się 1 i 2 października sprowadzi w jedno miejsce producentów żywności tradycyjnej i ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa żywności z całej Europy.

Celem imprezy jest przedstawienie technologii odpowiednich dla sektora żywności tradycyjnej i ułatwienie wymiany najlepszych praktyk między producentami żywności, dostarczycielami technologii, badaczami i ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa żywności.

Ta dwudniowa impreza skupia się na najnowszych informacjach na temat bezpieczeństwa żywności i technologiach, które dotyczą produkcji żywności tradycyjnej i rzemieślniczej produkcji żywności. Na dzień pierwszy składają się rozmowy, spotkania i prezentacje handlowe producentów żywności tradycyjnej, ekspertów i dostarczycieli technologii w dziedzinie bezpieczeństwa żywności. Drugiego dnia uczestnicy odwiedzą lokalne firmy zajmujące się produkcją żywności i będą mieli okazję rozszerzyć swoją sieć współpracy.

Odbędą się spotkania w ramach wydarzenia Technology Explorer Brokerage, zorganizowanego wokół konkretnych zagadnień bezpieczeństwa żywności. Uczestnicy będą mieli okazję zarezerwować bezpośrednie spotkania – zarówno między przedstawicielami firm (B2B), jak i przedstawicielami firm i świata nauki (B2A). Spotkania te ułatwią wymianę biznesową, przepływ wiedzy, dostęp do specjalistów i rozwój firm oraz zwiększą możliwości współpracy przemysłu z ośrodkami badawczymi.

Główne tematy
  • Wykrywanie zanieczyszczenia żywności
  • Monitorowanie, śledzenie i identyfikacja żywności
  • Czyszczenie i dezynfekcja
  • Nowoczesne technologie bezpiecznego przetwarzania żywności

Kto skorzysta na uczestnictwie?

Producenci żywności tradycyjnej i wytwarzanej domowymi sposobami.
Spotkasz tu innych producentów żywności tradycyjnej i wytwarzanej sposobami domowymi, aby omówić powszechne wyzwania związane z bezpieczeństwem żywności i wymienić się pomysłami dotyczącymi najlepszych praktyk. Poznasz najnowsze informacje na temat bezpieczeństwa żywności istotne dla Twojej firmy, zapoznasz się z firmami oferującymi technologie bezpieczeństwa żywności i badaczami, którzy pracują nad rozwojem nowych technologii w tej dziedzini.

Firmy zajmujące się technologią i usługami bezpieczeństwa żywności.Firmy będą miały okazję przedstawić swoje produkty i usługi europejskim producentom żywności i nawiązać współpracę z firmami w branży spożywczej, ekspertami od bezpieczeństwa żywności, organizacjami w branży bezpieczeństwa żywności i współpracownikami.

Badacze i biura transferu technologii.Badacze będą promować nowe i pojawiające się technologie i usługi bezpieczeństwa żywności firmom z branży spożywczej. Zostaną zaproszeni uczestnicy projektów fundowanych przez UE lub państwa, aby zaprezentować odkrycia badawcze i technologie dotyczące bezpieczeństwa żywności. Biura transferu technologii (TTO) będą promować nowatorskie rozwiązania i oferty transferu technologii.

Jest to wyjątkowa impreza i okazja do podzielenia się doświadczeniami i technologiami bezpieczeństwa żywności. Jeśli chcesz zwiększyć rangę swojej firmy na rynku, stworzyć sieć współpracy lub znaleźć partnera, ta impreza jest dla Ciebie. Uczestnictwo jest bezpłatne, ale musisz zarejestrować się pod adresem www.b2match.eu/tradeitfoodsafety

Jeśli chcesz zarezerwować stanowisko promocyjne, możliwość zaprezentowania technologii lub plakat reklamowy, złóż krótkie podsumowanie technologii (nie więcej niż 250 słów)

Newsletter Marketing Powered by Newsweaver