W tym numerze
Funkcja Artykuł
Platforma rynkowa TRADEIT
Ostatnie wydarzenia
Letnia Akademia Przedsiębiorczości
Aktualności
Szkolenie dla producentów tradycyjnej żywności
Wyszukiwanie sieci dystrybucji
Tradycyjne Producent Żywności
Piekarnia Reiner Stolzenberger
Gniazda Sieciowe

Przyłącz się do sieci »
Nadchodzące wydarzenia
28th Annual EFFoST Conference
 
effost.jpg
Bakery Brokerage Event
17th International IUFoST Conference
 
Przydatne linki
Przedstawić historię »Wyślij znajomemu »Subskrybować »Wydanie Archiwum »Wersja do druku »Kontakt z nami »
Witamy

Witamy w trzecim wydaniu biuletynu TRADEIT. W tym numerze zamieściliśmy artykuł na temat platformy rynkowej TRADEIT, która jest internetowym narzędziem rozwoju biznesowego i pośrednictwa handlowego. Platforma została stworzona na potrzeby producentów żywności i dostawców technologii w całej Europie. 

Z kolei drugi artykuł dotyczy Letniej Akademii Przedsiębiorczości. Zamieściliśmy też trzeci profil z serii Producenci żywności – w wywiadzie z Reinerem Stolzenbergerem z piekarni Reiner Stolzenberger znajdą Państwo fascynującą analizę bieżących wyzwań i możliwości rzemieślniczego i tradycyjnego piekarnictwa. 

W trzecim numerze biuletynu znajdują się też informacje na temat nadchodzących wydarzeń TRADEIT, takich jak imprezy związane z pośrednictwem handlowym, szkolenia i akcje wsparcia, które odbywają się w całej Europie.

Zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej, przyłączenia się do naszej platformy rynkowej oraz zgłoszenia się do udziału w szkoleniach i działaniach oferowanych w Państwa regionie.

Funkcja Artykuł
Platforma rynkowa TRADEIT
 
Platforma rynkowa TRADEIT
Platforma rynkowa TRADEIT

W projekcie TRADEIT poszukiwani są ludzie i przedsiębiorstwa z pomysłami, technologiami i możliwościami nawiązywania partnerstw, które będą cenne dla producentów żywności i innowatorów w sektorze producentów tradycyjnej żywności.

Jednym z kluczowych obszarów działań w ramach projektu TRADEIT jest transfer technologii i wiedzy od innowatorów i badaczy do przedsiębiorczych producentów tradycyjnej żywności.

Read More »


Ostatnie wydarzenia
Letnia Akademia Przedsiębiorczości
Otwarte umysły i otwarte drzwi
by Breda o Dwyer
 
Dr Mike Knowles, profesor Xavier Gellynck, Tim Hayes i TRADEIT LEP zespołu
Dr Mike Knowles, profesor Xavier Gellynck, Tim Hayes i TRADEIT LEP zespołu

Inauguracyjna edycja Letniej Akademii Przedsiębiorczości TRADEIT odbyła się w między 15 a 18 czerwca w Instytucie Technologii w Tralee.

Celem tego trzydniowego intensywnego programu szkoleniowego było rozwinięcie przedsiębiorczego myślenia u analityków żywności i dyrektorów centrów badawczych poprzez wyposażenie ich w zestaw umiejętności niezbędnych do czerpania korzyści z innowacyjnych pomysłów. Umiejętności te umożliwiają odpowiednie zarządzanie strategiczne działaniami, programami i partnerstwami branżowymi w zakresie badań, rozwoju i innowacji, co prowadzi do komercjalizacji i wymiernych efektów gospodarczych.

Read More »


Aktualności
Szkolenie dla producentów tradycyjnej żywności
Z wizytą w polskim ośrodku transferu wiedzy i technologii TRADEIT
 
Dr Catherine Halbert, dr Andrzej Fetliński i przedstawiciele Polski Hub podsieci.
Dr Catherine Halbert, dr Andrzej Fetliński i przedstawiciele Polski Hub podsieci.

W ramach przygotowań do intensywnej rundy szkoleń zaplanowanej na jesień i na 2015 rok dr Catherine Halbert (lider TRADEIT PR3) z firmy Halbert Research spotkała się w czerwcu w Polsce z doradcą polskiego ośrodka dr. Andrzejem Fetlińskim oraz z kilkoma szkoleniowcami i członkami tego ośrodka (MŚP oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji).

Read More »


Wyszukiwanie sieci dystrybucji
Prezentacja okazji handlowej z platformy rynkowej TRADEIT
 
Sery Korycinski tradycyjny polski ser
Sery Korycinski tradycyjny polski ser

Tradycyjny polski ser koryciński: Ser koryciński to wysokiej jakości polski tradycyjny ser produkowany metodą, która ma ponad 300 lat. Jest to produkcja całkowicie ręczna, a sery uzyskuje się ze świeżego surowego mleka pełnotłustego. Nie trzeba dodawać kultur bakterii, ponieważ fermentację wywołuje naturalna mikroflora. Możliwe są różne odmiany, np. ser z dodatkiem papryki, pomidorów lub ziół.

Read More »


 
Piekarnia Reiner Stolzenberger
Reiner Stolzenberger opowiada o Piekarni Reiner Stolzenberger (Bäckerei Reiner Stolzenberger) i branży piekarnictwa rzemieślniczego w Niemczech.
by Karsten Schmidt

„Owszem, klient porównuje ceny, ale jest skłonny zapłacić więcej za naprawdę oryginalny produkt!”
W 1955 roku przy ulicy Poststraße 1 w Bönnigheim powstała piekarnia „Bäckerwirtschaft”. Otworzyli ją rodzice Reinera Stolzenbergera, Erich i Louise Stolzenberger. „W tamtym czasie pieczone precle można było kupić w tawernach Szwabii, a hodowcy winorośli uwielbiali je po pracy jako przekąskę do wina „Viertele”, czyli wina ćwierćlitrowego” – opowiada Reiner. Jesteśmy świadkami renesansu długiej tradycji z winiarniami, świętowaniem na gospodarskich podwórzach, gospodami, w których wypiekano własne wyroby, rolnikami wypiekającymi własny chleb i ciasta z wyhodowanego zboża. W przeszłości w ten sposób zaspokajano potrzeby lokalnej społeczności, natomiast dziś dla klienta liczy się oryginalność i wysoka jakość produktu.  W każdym razie trend doskonale się przyjął.

Read More »


Email Newsletter Software by Newsweaver