W tym numerze
Funkcja Artykuł
Długotrwałe relacje podstawą aktywnego uczestnictwa MŚP
Ostatnie wydarzenia
Potrzeby badawcze i bariery dla innowacji w sektorze małych przedsiębiorstw z branży tradycyjnej żywności
TRADEIT inspiruje innowacje piekarnicze w Poczdamie
Gniazda Sieciowe

Przyłącz się do sieci »
Nadchodzące wydarzenia
International Week
 
Sustainability for small food producers Conference and Brokerage Event
Upcoming events at the Irish Hub
Entrepreneurial Summer Academy
 
Przydatne linki
Przedstawić historię »Wyślij znajomemu »Subskrybować »Wydanie Archiwum »Wersja do druku »Kontakt z nami »
Pierwszy rok projektu TRADEIT
 

Pierwszy rok projektu TRADEIT był okresem intensywnej działalności. Utworzono 9 ośrodków, a powiązane z nimi lokalne sieci rozpoczęły aktywność w swoich regionach, zwiększając wiedzę na temat narzędzi wsparcia i znajomości oferty dla producentów tradycyjnej żywności i badaczy żywności.

 

Jednym z pierwszych działań podjętych przez każdy z ośrodków była analiza potrzeb i barier, w ramach której doradcy ośrodków regionalnych nawiązywali kontakty z producentami żywności, tworzyli profile ich firm i szczegółowo omawiali ich potrzeby biznesowe i technologiczne. W akcji tej uczestniczyło ponad 320 firm,
Read More »


Funkcja Artykuł
Długotrwałe relacje podstawą aktywnego uczestnictwa MŚP
 

W Finlandii doradcy TRADEIT z uniwersytetu Savonia UAS, który jest partnerem projektu TRADEIT, aktywnie wspierają sieć producentów tradycyjnej żywności z sektora MŚP, zlokalizowaną głównie w rejonie fińskiego miasta Kuopio. Uczelnia Savonia UAS nawiązała ścisłe relacje z tymi lokalnymi przedsiębiorstwami, wykorzystując na potrzeby wsparcia MŚP tzw. model uczenia się w przestrzeni otwartych innowacji (Open Innovation Space).

 

Lokalizowanie modułów szkoleniowych dla fińskiej sieci MŚP
Projekt TRADEIT ma na celu ułatwianie transferu wiedzy w odpowiedzi na konkretne potrzeby MŚP na poziomie regionalnym. W Finlandii proces ten objął analizę potrzeb i barier oraz wizyty w terenie z udziałem producentów żywności w celu ustalenia określonych potrzeb MŚP w regionie.
Read More »


Ostatnie wydarzenia
Potrzeby badawcze i bariery dla innowacji w sektorze małych przedsiębiorstw z branży tradycyjnej żywności
by Brian McKenna
 
Po przeprowadzeniu cyklu warsztatów konsultacyjnych, podczas których określono potrzeby badawcze i bariery dla innowacji MŚP z branży tradycyjnej żywności, stało się oczywiste, że przedsiębiorstwa poświęcają niewiele uwagi swoim potrzebom technologicznym, chyba że wystąpi jakiś specyficzny problem dotyczący technologii. W istocie większość z nich wyraziła chęć rozszerzenia działalności i zaangażowania się w innowacje produktowe, natomiast utrudnieniem są pewne bariery:
Read More »


TRADEIT inspiruje innowacje piekarnicze w Poczdamie
 

W dniach 6–7 grudnia ponad stu piekarzy, dostawców, badaczy i ekspertów z całej Europy spotkało się w Poczdamie na giełdzie kooperacyjnej technologii piekarniczych, zorganizowanej w ramach projektu TRADEIT. Frekwencja była szczególnie pokrzepiająca, zważywszy, że uczestnicy mieli utrudnioną podróż z powodu strajku pracowników kolei.

 

Celem tego wydarzenia, zorganizowanego przez instytut ILU (Institut für Lebensmittel- und Umweltforschung e.V), było stworzenie dla piekarzy z sektora MŚP okazji do zdobycia wiedzy na temat najnowszych technologii opracowanych na bazie europejskich badań oraz wdrożenia ich w swojej działalności.
Read More »


Newsletter Marketing Powered by Newsweaver